Az Állami Számvevőszékről szóló új törvényjavaslat szerint az Állami Számvevőszék elnöke 12 millió forintos plusz illetményt kaphat. Domokos László személyére több érdekes kedvezményt szabtak - írja a Népszava.
A jelenlegi kormánypárt a költségvetési szférában a pazarlások megszüntetését, az ésszerű takarékosságot tűzte a zászlajára. Ennek azonban teljes mértékben ellentmondanak az új ÁSZ-törvény tervezetében szereplő jövedelmek - írja a Népszava. Az ÁSZ-elnöknél, Domokos Lászlónál arra vigyáztak ugyan a jogalkotók, hogy havi bruttó keresete a kétmillió forintot el ne érje, ezért éppen csak alatta marad ennek a látszólagos önmérséklet jegyében született felső értéknek - írja a lap.
Tavaly a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított átlagos bruttó kereset 202 800 forint volt. Domokos és a mindenkori ÁSZ-elnök ennek kilencszeresét viheti haza, ami korántsem tükrözi a Fidesz által hangoztatott önmérsékletet. De ha megszűnik a megbízatása - hívta fel a lap figyelmét Lamperth Mónika, az MSZP frakcióvezető-helyettese -, akkor hat havi "végkielégítésre" jogosult.
A megfogalmazás azonban így nem pontos, ugyanis a törvényjavaslat szerint az ÁSZ-elnöknek nem lehet jubileumi jutalmat vagy végkielégítést fizetni. Ezért a Fidesz jogászai úgy fogalmaztak, hogy hat havi illetményre jogosult, és így kivédhetőnek látszik, hogy bruttó közel 12 millió forint ütheti a markát. Ha ne adj isten meghalna az ÁSZ-elnök - emlékeztetett a képviselő -, akkor ez az összeg örökölhető is.
Göndör István szocialista képviselő ehhez hozzáfűzte, hogy ez az eljárási rend a polgári törvénykönyvvel is ellenkezik. A képviselő nem emlékszik, hogy ilyesmire valaha lett volna példa. Persze a Fidesz előtt, ha szüksége van rá, akkor ez sem számít akadálynak - mondta Göndör István. Felemelték a nyugdíjkorhatárt, amikor Szapáry György washingtoni nagyköveti kinevezéséről volt szó, Polt Péter legfőbb ügyész addig betöltheti hivatalát, amíg utódja el nem foglalja a székét, így hát Domokos esetleges örökségét is törvénybe foglalják.
Kegyesen bánik a törvényjavaslat az ÁSZ többi alkalmazottjával is - áll a Népszava cikkében. A 600 munkatárs közül - Nyikos László, az Országgyűlés költségvetési és számvevőszéki bizottság elnöke szerint - a felének nincs auditált képesítése. A jövedelműk azonban, Falusi Andrea munkajogász elmondása alapján, így is kiemelt lehet.
"A köztisztviselők és kormánytisztviselők eleve az alapilletmény többszörösét kapják, tehát nem minimálbért, mert közép-, vagy felsőfokú végzettségűek" - sorolta a lapnak Falusi Andrea munkajogász. A technikai személyzetet pedig a jelenlegi jogszabályok alapján már nem kell felvenniük köztisztviselői állományba. Ők kaphatnak minimálbért is. A szakember elmondta, a munkáltató eltérhet a bértábla szerinti minimumtól, vagyis csak az alsó korlátot szabja meg a jogszabály. Ezért előfordulhat, hogy például egy költségvetési intézményben a bértábla szerinti minimum kétszeresét is megkaphassa akár egy gyakornok is, ha a munkáltató úgy dönt. A törvény most a másfélszeresről rendelkezik, ami meghaladja a 300 ezer forintot - mondta szakember.
Ez azért érdekes, mert a köztisztviselők alapilletményét - mintegy 38 ezer forintot - a takarékosságra hivatkozva, a kormány befagyasztotta, idén nem emelkedett. Az ÁSZ munkatársaira azonban ez úgy tűnik nem vonatkozik. Falusi Andrea azonban felhívta a figyelmet: ez nem jelenti azt, hogy általában az intézményekben a vezetők tetszés szerinti béreket osztogatnak. A költségvetési intézmények esetében a költségvetési törvényben, a költségvetési fejezeten belül intézkedhet a törvényalkotó bizonyos korlátokról. Ez az ÁSZ-ra és más hasonló intézményekre is érvényes. Ha nincs ilyen korlát beépítve a költségvetési törvény megfelelő fejezetébe, akkor az a munkáltató felelőssége, hogy milyen béreket ad a munkavállalóknak.