Gyöngyöspatára látogatott kedden az ENSZ rasszizmussal, etnikai diszkriminációval és idegengyűlölettel foglalkozó különleges megbízottja; Githu Muigai találkozott a Heves megyei falu önkormányzati vezetőivel, a helyi romák képviselőivel, a gyöngyösi rendőrkapitánnyal és - mint fogalmazott - a polgárőrség szervezőivel is. A jelentéstevő azt mondta, egyelőre csak tájékozódik.
Az ENSZ jelentéstevője újságíróknak elmondta: nem azért választották ki Gyöngyöspatát, hogy valamiféle nyomozást folytassanak, hanem hogy megértsék, milyen események történnek a településen, és lássák, miként kezelik őket. Hangsúlyozta: a világszervezet különmegbízottjaként független, pártatlan szakértőként kell fellépnie, semmilyen előítélet nem vezérli, és nem feladata megítélni, hogy mi jó, mi rossz.
A megbízott előbb a romákat képviselő vezetőkkel találkozott, majd a falu vezetőivel és a gyöngyösi kapitánnyal folytatott megbeszélést a polgármesteri hivatalban. Az ezt követő rövid sajtótájékoztatón Githu Muigai azt mondta: pillanatnyilag nincs abban a helyzetben, hogy bármilyen értékelést adjon, javaslatokat, ajánlásokat fogalmazzon meg, vagy eldöntse, kinek mennyiben van igaza, de fontosnak nevezte, hogy meghallgatta az álláspontokat. Kitért rá, nem csak a roma kisebbséggel kapcsolatos kérdések miatt van Magyarországon, foglalkozik a diszkriminációellenes tevékenységgel és a hátrányos helyzetben lévő csoportok társadalmi beilleszkedésével is.
Az MTI kérdésére, miszerint mennyire tartja hasznosnak, illetve elegendőnek a folyamatos rendőri jelenlétet Gyöngyöspata esetében, az ENSZ megbízottja azt válaszolta: ha a közrend felbomlik, a rendőrség feladata az, hogy helyreállítsa, amennyiben itt ez történik, az jó dolog. Ha a rendőrség közreműködése szükséges a békés egymás mellett élés biztosításához, az már nem jó, az egészen más kérdés - tette hozzá. Mint mondta, arról tájékoztatták, hogy a gyöngyöspatai problémák gyökerei szociális jellegűek.
Az ENSZ jelentéstevője gyöngyöspatai programjának zárásaként találkozott - mint mondta - azokkal, akik saját beállításuk szerint "polgárőrséget, védelmet biztosítottak" a helyi lakosság számára, ezen a találkozón az újságírók nem vehettek részt. Az MTI úgy tudja, hogy az ENSZ-diplomata a Jobbik helyi szervezetének elnökével, Juhász Oszkárral találkozott.
A Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai március elejétől két héten át járőröztek a mintegy 2900 lakosú Gyöngyöspatán, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt. A Jobbik március 6-án - a rendőrség becslése szerint - mintegy ezer ember részvételével demonstrációt tartott a községben. Vona Gábor, a párt elnöke akkor úgy fogalmazott, hogy "magyarpárti tüntetést" tartottak a faluban. A Véderő elnevezésű szervezet április 22-24-ére a település határába katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett, ám a rendezvény megnyitását a rendőrség megakadályozta.
A tábornyitás tervezett napján ugyanakkor 267 roma asszony és gyermek távozott a településről Csillebércre és Szolnok-Tiszaligetre. A feszültség ezt követően sem csökkent, április 26-án késő este összeverekedtek a Véderő tagjai a helyi romákkal. Három férfit kórházba szállítottak, s a rendőrség ugyancsak három gyanúsított ellen indított eljárást, csoportosan, felfegyverkezve elkövetett garázdaság miatt.
A kenyai származású Githu Muigai hétfőtől péntekig tartózkodik Magyarországon, látogatása első napján Budapesten megbeszélést folytatott Hóvári János külügyi államtitkár-helyettessel. A raportőr többnapos vidéki látogatást tesz, helyi civil szervezetekkel, polgármesterekkel, a rendőrség, illetve az ügyészség képviselőivel találkozik. A jelentéstevő genfi hivatalának korábbi közlése szerint Gyöngyöspata mellett Ózdra, Pécsre és Mohácsra utazik. Az MTI úgy tudja, hogy az ENSZ-raportőr pénteken számol be a fővárosban a sajtónak magyarországi látogatásának tapasztalatairól.