Századvég: a többség felfüggesztené Gyurcsány mentelmi jogát
A Századvég május közepén végzett közvélemény-kutatásának tanúsága szerint a megkérdezettek többsége felfüggesztené Gyurcsány Ferenc volt kormányfő mentelmi jogát, hogy a politikus tisztázhassa felelősségét az ügyészség előtt. A magukat baloldalinak valló és szocialista szavazók körében is többségben vannak a „kiadatás” pártiak.
Mint ismeretes, 2011 áprilisában Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök képviselői mentelmi jogának felfüggesztését kérte a parlamenttől a legfőbb ügyész. A mentelmi jog felfüggesztése a mai napig nem történt meg. A magyar választók nagy többsége, közel 86,9 százaléka hallott a mentelmi ügyről, aminek ismertsége kimagasló.
A Fidesz-közeli Századvég által 2011. májusában készített közvélemény-kutatás tanúsága szerint a megkérdezettek 70,8 százaléka értett egyett azzal az állítással, hogy a parlamentnek fel kell függesztenie a volt kormányfő mentelmi jogát, hogy tisztázhassa magát a sukorói beruházás ügyében. A válaszadók 13,2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy felesleges a mentelmi jog felfüggesztése, hiszen Gyurcsány Ferenc biztosan nem lehet érintett a büntetőügyben.
A magukat „baloldalinak” valló választók körében is többségben vannak azok, akik a mentelmi jog felfüggesztése mellett állnak (51,6 százalék). Ebben a körben a megkérdezettek 36,6 százaléka tartaná feleslegesnek a felfüggesztést. Hasonló eredményre jutunk, ha a pártpreferencia szerint vizsgáljuk a kérdést. Ez esetben az MSZP-szavazók 56,5 százaléka „adná ki” az ügyészségnek Gyurcsány Ferencet és 31,9 százalék tartaná szükségtelennek ezt.
A magukat jobboldalinak vagy középen állónak tekintő választópolgárok között még nagyobb fölényben vannak a felfüggesztés-pártiak: az előbbi csoport 72,9 százaléka, az utóbbi 88,8 százaléka az ügyészség elé küldené a volt kormányfőt. A Fidesz-szavazók 88,6, a Jobbik-szavazók 80,6, az LMP-szavazók 68 százaléka tenné ugyanezt.
A kutatás módszertana
A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2011. május 12-18. között, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.