Itthon MTI 2011. május. 20. 15:29

A Fidesz szerint nem fog gondot okozni a bírók nyugdíjazása

A fideszes Varga István szerint a bírák új nyugdíjazási szabályaira vonatkozó átmeneti rendelkezésekkel biztosított lesz az igazságszolgáltatás működésének zökkenőmentessége. A politikus, aki Lázár János Fidesz-frakcióvezetővel közösen terjesztette a Ház elé törvényjavaslatát, a tervezett, a bírósági vezetőket érintő kinevezési moratóriumot azzal indokolta: szeretnék elkerülni, hogy a majdani igazságügyi reformmal ellentétes kinevezések történjenek.

Lázár János és Varga István pénteken terjesztette az Országgyűlés elé az ügyészek és a bírák szolgálati jogviszonyának az általános öregségi nyugdíjkorhatárhoz kötéséről szóló javaslatát. A fideszes képviselők egyéves átmeneti periódust indítványoznak a felső korhatárt, vagyis az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt 2013. január 1-je előtt betöltött bírákat, ügyészeket érintően, továbbá 2012. január 1-jéig leállítanák a bírósági vezetők kinevezését.

MTI Fotó: Máthé Zoltán
Varga István emlékeztetett: az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) több kifogást is megfogalmazott a nyugdíjkorhatárüggyel kapcsolatban. A tanács is jelezte ugyanakkor - folytatta -, hogy megfelelő, a fokozatosságot biztosító átmeneti rendelkezésekkel az új nyugdíjazási szabályokban érintett bírák jogviszonyának megszüntetése tervezhetővé válik. A kormánypárti politikus hangsúlyozta, ennek érdekében a pénteken benyújtott javaslatuk kimondja: ha a bíró a felső korhatárt 2012. január 1-jét megelőzően betöltötte, a felmentési idejének kezdő időpontja 2012. január 1., záró időpontja 2012. június 30., és a bírói tisztség 2012. június 30-ával szűnik meg. Ha a bíró a felső korhatárt 2012. január 1. és 2012. december 31. között tölti be, a felmentési idejének kezdő időpontja 2012. július 1., záró időpontja 2012. december 31., és a bírói tisztség 2012. december 31-ével szűnik meg. Varga István szerint ezzel tervezhető válik az érintett bírák egzisztenciája, zökkenőmentes marad az igazságszolgáltatás működése, a megfogalmazott aggályok pedig "minimalizálhatók, illetve megszüntethetők".

A képviselő úgy látja, indítványuk is azt igazolja, hogy "nagy tisztelettel és nagy körültekintéssel" járnak el az átmeneti rendelkezések megalkotásakor. A bírósági vezetőket érintő, tervezett kinevezési moratóriummal kapcsolatban Varga István azt mondta: a tilalomnak azért van jelentősége, mert nem szeretnék, ha a következő időszakban az új alaptörvénnyel ellentétesen esetleg olyan kinevezések történnének, amelyek a majdani igazságügyi reformmal nem lennének összhangban. Példaként említette az OIT jövőjének kérdését, amely - mint mondta - még nem dőlt el.

Stiller Ákos
Lázár János és Varga István előterjesztésük indoklásában kitérnek arra, hogy a hatályos ügyészségi és bírósági törvények értelmében az ügyészeket és a bírákat illetően a felső korhatár a 70. életév, a 2012. január 1-jén hatályba lépő új alaptörvény alapján azonban a Kúria - jelenlegi nevén Legfelsőbb Bíróság - elnöke kivételével a bíró, valamint a legfőbb ügyész kivételével az ügyész szolgálati jogviszonya az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig állhat fenn. Az OIT korábban jelezte, hogy 2012. január 1-jéig 228 bíró, 2012. december 31-ig pedig további 46 tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt - emlékeztetnek.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.