Tovább járőröznek a csendőrség tagjai Tiszavasváriban a helyi képviselő-testület legutóbbi döntésének értelmében - adta hírül a Keletpress Hírügynökség hétfőn.
A jobbikos többségű testület által meghozott rendelet szerint a csendőrök tovább végezhetik munkájukat a településen, figyelmen kívül hagyva a kormány által a napokban szigorított büntető törvénykönyv (Btk.) egyes passzusait. Fülöp Erik (Jobbik) polgármester az ülésen azt mondta, a csendőrök - elnevezésüktől függetlenül - továbbra is egyszerű városőrök, akik nem kívánják egy hatóság jogköreit sem elvonni, sőt, keresik az együttműködés lehetőségét a rendőrséggel - olvasható a hírügynökség tájékoztatójában.
Fülöp Erik az MTI kérdésére megerősítette: elsőként határozat formájában született döntés a csendőrség felállításáról, az esetleges jogi viták elkerüléséért a határozatot a helyhatóság legutóbbi rendkívüli ülésen rendeletté módosították. A polgármester hangsúlyozta: a képviselő-testület által meghozott döntések megfeleltek a hatályos jogszabályoknak, mivel a csendőrséget az önkormányzati törvény rendelkezései alapján hozták létre. Közlése szerint a szervezet jelenleg is járőrözik a városban.
Az elfogadott rendelet szerint "a csendőrség tagjai az önkormányzat alkalmazottjai, a szervezet célja a közrend, a közbiztonság és a köztisztaság védelme, javítása, a bűnmegelőzés hatékonyságának fokozása, az állampolgárok biztonságának védelme, köznyugalmuk, biztonságérzetük javítása." A dokumentum emellett tartalmazza a csendőrség formaruhájának jegyzékét, valamint azt, hogy a járőrök igazolással teljesítenek szolgálatot.
Pintér Sándor belügyminiszter április 21-én azt közölte, hogy megfelelő jogi válasz készül a Jobbik által előző nap Tiszavasváriban megalapított szervezet ügyében. Mint Kalocsán, a büntetés-végrehajtási intézetben tartott sajtótájékoztatóján elmondta, a jogi válasz előkészítése folyamatban van, ennek megfelelően kormányrendelet vagy törvény szükséges ahhoz, hogy az ilyen jellegű törekvéseket, ami az állami főhatalom gyakorlását magán- vagy pártkézbe próbálja vonni, megakadályozzák. Pintér Sándor utalt arra: a Belügyminisztérium törvénytervezetet és rendelettervezetet készített elő, hozzáfűzve, reméli, mindkettő mihamarabb életbe lép.
Május 7-én lépett hatályba a büntető törvénykönyv módosítása, erre a kormányzat indoklása szerint az "egyenruhás bűnözés" megjelenése miatt volt szükség. A jövőben három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető az, aki mással szemben valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporthoz, illetve a lakosság egyes csoportjaihoz tartozása vagy vélt tartozása miatt olyan, kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely riadalmat kelthet.
Emellett a Btk. kiegészült a közbiztonsági tevékenység jogellenes szervezésére vonatkozó paragrafussal, amely rögzíti, hogy aki olyan, a közbiztonság, a közrend fenntartására irányuló tevékenységet szervez, amelyre jogszabály nem jogosítja fel, vagy a közbiztonság, a közrend fenntartásának látszatát keltő tevékenységet szervez, vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Ugyanígy szankcionálható az is, aki a helyi polgárőrszervezet tagjának a polgárőrségről szóló törvényben meghatározott feladatai ellátását úgy szervezi meg, hogy a szervezet a polgárőrségtörvényben meghatározott együttműködési kötelezettségét nem teljesíti.