Az alkotmányos rend megzavarására irányuló törekvésnek tartja Vadai Ágnes, hogy a Magyar Nemzet birtokába jutott az MSZP Demokratikus Koalíció Platformjának tagnyilvántartása, és a lap abból adatokat közölt.
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke ezért kezdeményezi, hogy a testület jövő heti nyílt ülésén hallgassa meg az ügyben Pintér Sándor belügyminisztert, Balajti Lászlót, az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) főigazgatóját, Liszkay Gábort, a Magyar Nemzet igazgató-főszerkesztőjét és Szilágyi Richárdot, a cikk szerzőjét.
Vadai Ágnes pénteken sajtótájékoztatón elmondta: a párttagságra vonatkozó információk különleges személyes adatnak minősülnek, a velük való visszaélés két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. A párthovatartozás mellett számos egyéb információt is rögzítő adatbázis nyilvánosságra jutása fenyegetést jelent és a politikai véleménynyilvánításhoz fűződő jogot veszélyezteti - hangsúlyozta. A nemzetbiztonsági bizottság elnöke, aki maga is a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció tagja, ezért a testület jövő keddi ülésén tárgyalná meg az ügyet, és bízik abban, hogy javaslatát a kormánypártok is támogatni fogják.
Ebben az esetben a kormány és az AH képviselőjének meg kell jelennie a bizottsági ülésen, míg az újságíróknak az alkotmány írja elő a megjelenést - közölte a szocialista politikus, kiemelve: az újságíróktól azt várja, hogy fedjék fel információforrásukat, "és az a válasz, hogy a szél fújta be az ablakon, nem elfogadható". Kitért arra: ha a Magyar Nemzet főszerkesztője és újságírója nem megy el a bizottsági ülésre, vagy ott nem tesz eleget ennek a kérésnek, akkor az AH feladata lesz az ügy körülményeinek felderítése.
Vadai Ágnes közölte: bizottsági elnöki jogkörével már bejelentést is tett az Alkotmányvédelmi Hivatalnál, az eljárás során pedig bíróság vagy hatóság - a médiaalkotmány alapján, kivételesen indokolt esetben - az információforrás felfedésére kötelezheti a médiatartalom-szolgáltatót, illetve az újságírót. Kiemelte, hogy az "adatlopási ügy" sértettjei között országgyűlési képviselők, köztük egy volt miniszterelnök mellett személyében legalább egy nemzetbiztonsági védelemben részesülő politikus is van. Az Alkotmányvédelmi Hivatalnak már csak ezért is kötelessége eljárni az ügyben - mondta.
Vadai Ágnesnek a Demokratikus Koalíció vezetőségi tagjaként sincs hozzáférése a platform tagnyilvántartásához. Az MTI kérdésére, hogy a párton belül kinek van, nem tudott válaszolni. Arra a kérdésre, hogy miért nem kívánja a bizottsági ülésen meghallgatni az adatok kezelőjét vagy a platform vezetőjét, megismételte: a Magyar Nemzet újságírójától várja, hogy felfedje, hogyan jutott a tagnyilvántartás birtokába. Mint mondta, a nemzetbiztonsági bizottság nem nyomozóhatóság, arra kell választ találnia, hogy milyen érdek áll az adatok nyilvánosságra hozása, így az alkotmányos rend megzavarását célzó törekvés mögött.