Leállítottak egy uniós pénzekből finanszírozott székesfehérvári beruházást
A szocialista párt székesfehérvári önkormányzati képviselője szerint "felelőtlen döntés" volt az európai uniós támogatású Királyi séta projekt megvalósításának leállítása, a támogatási szerződés felmondása, a közgyűlés Fideszes frakcióvezető-helyettese szerint pedig "a józan ész a projekt leállítását kívánta".
A kalandparkot, makettvárost és a méltó Nemzeti Emlékhelyet magába foglaló projekt leállításával kapcsolatban Knizse Gyula (MSZP) önkormányzati képviselő pénteken sajtótájékoztatót tartott. Az ott elhangzottakra közleményben reagált Mészáros Attila (Fidesz) frakcióvezető-helyettes. A szocialista városatya szerint a városvezetés "felelőtlenül döntött a támogatási szerződés felmondásáról, hiszen a történelmi játszóparkkal közös sírba helyezte a makett város építésének és a Nemzeti Emlékhely hosszú évek óta húzódó, de végre megoldódni látszódó ügyét és elesett mintegy 2 milliárd forintnyi európai uniós támogatási forrástól".
"Úri hóbortból búcsút intett az eddig a projektre költött több tízmillió forintnak. (...) Azt a fejlesztési tervet dobta ki az ablakon, amelyet széleskörű egyeztetéssel, a lakosság bevonásával alakított ki az elmúlt évek során az önkormányzat,amelynek egyébként már a választások előtt is Fideszes többsége volt."
A Fidesz közgyűlési frakcióvezető-helyettese szerint a Királyi séta projekt "egy jó elképzelés rossz megvalósítását jelentette, mely jelentős pénzügyi kockázatával az egész város működését veszélybe sodorhatta volna." Közleménye szerint az önkormányzat nem tesz le a projekt céljainak megvalósításáról, "de reális, megvalósítható, gazdaságilag vállalható megoldásokban gondolkodik". Mint kifejtette, a konstrukció már elfogadása idején is kockázatos volt, s az elmúlt évek gazdasági válsága, "és az előző ciklus felelőtlen kormányzati és önkormányzati politikája azonban alapjaiban kérdőjelezte meg a terv megvalósításának gazdasági racionalitását."
"A Nemzeti Emlékhellyel kapcsolatos szakmai és társadalmi viták, a pályázati és szerződéskötési folyamatok lassúsága jelentős késést eredményeztek, ami az egész projektet veszélybe sodorta", s ha minden optimálisan alakul, akkor sem biztos, hogy a terv határidőre, az Európai Unió elvárásainak mindenben megfelelve megvalósítható lett volna. Ebben az esetben pedig Székesfehérvár elesik az uniós támogatástól, a Királyi séta önerős megvalósítása pedig kezelhetetlen terhet rótt volna a városra" - olvasható a közleményben.
A leírtak szerint Székesfehérvár költségvetési nehézségei, az előző önkormányzati ciklusokból örökölt 18 milliárd forintos hitelállomány idén induló törlesztése mellett a városvezetés nem dönthetett máshogy: "a józan ész a projekt leállítását kívánta." Az önkormányzat bízik benne, hogy a nemzeti emlékhelyek ügyében a közeljövőben a parlament elé kerülő törvénytervezet elfogadása esetén az egész ország tehervállalásával valósulhat meg a fehérvári Nemzeti Emlékhely. "A magyar királyok koronázó és temetkezési helyét méltó emlékhellyé emelni nem lehet csak a fehérváriak dolga: ez nemzeti ügy"- olvasható a közleményben.
A polgármesteri hivatal által készített kimutatásból kiderült, hogy a pályázati szerződés felmondásával mintegy 280 millió forint szabadul fel a város idei költségvetéséből, ami a vidámpark rendezéséhez és a kalandpark megvalósításához részben fedezetet biztosíthat. A projekttel kapcsolatban eddig valamivel több, mint 101 millió forint költség merült fel. Az idén lehívott és jóváírt támogatás 54, 227 millió forint, amelynek terhére nem történt kifizetés. A 2009-ben lehívott és jóváírt előleg 21,7 millió forint, amelynek visszafizetésére fedezetet kell biztosítani az önkormányzatnak.
A lehívásra került támogatások visszafizetése után kb. 8-10 millió forint kamattal, bírsággal lehet számolni, de az összeg az elbírálás függvényében változhat. A projekttel kapcsolatos eddigi kifizetések és visszafizetések összege legrosszabb esetben 148 millió forint lehet. Mivel az önkormányzat idei költségvetésében 428 millió forint önerőt különített el a projektre, kifizetések és visszafizetések különbözete 280 millió forint. A közgyűlés felhatalmazta a polgármestert, hogy a felszabadult önkormányzati önerő egy részének más projektben történő felhasználásáról a hóvégi közgyűlésig dolgozzon ki intézkedési tervet.