Itthon 2011. május. 01. 14:14

Május 1.: A LIGA "eltemette" a munkavállalói jogokat

A munka ünnepe alkalmából a LIGA Szakszervezetek szimbolikusan "eltemette" a munkavállalói jogokat a budapesti Városligetben, egyben jelezték, hogy tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánnyal a munka világát érintő tervezett változtatásokról.

Gaskó István, a LIGA elnöke az MTI-nek elmondta: "búcsúzni" kell például a sztrájkjogtól, mivel a sztrájktörvény jelenlegi formájában nem teszi lehetővé a sztrájkok megszervezését. Példaként említette a Kapos Volán esetét, ahol a szakszervezetnek, a még elégséges szolgáltatásra vonatkozó kérelmét már három alkalommal utasították el a bíróságok.

Túry Gergely

Gaskó István hangsúlyozta: a Munka törvénykönyvében olyan módosításokat tervez a kormány a közeljövőben, amelyek ugyancsak veszélyeztetik a munkavállalói jogokat. Kifejtette: a próbaidő háromról hat hónapra emelése gyakorlatilag "intézményesíti" az indoklás nélküli felmondást. A Liga kifogásolja azt is, hogy a túlórákat az elképzelések szerint nem fizeti ki a munkaadó, hanem helyette szabadidőt ad. Ez Gaskó István szerint lehetővé teszi, hogy a munkáltató "garázdálkodjon" a túlórával, és ne a munkavállaló javára történjen az elszámolás. Hozzátette: egyelőre nem látszanak a további részletek a Munka törvénykönyvének módosítása kapcsán, de ezek "nagyon rossz előjelek".

A LIGA elnöke kiemelte: újra és újra tárgyalásokat kezdeményeznek a kormánnyal a tervezett változtatásokról, azonban "ha nem jönnek az eredmények, akkor arra kényszerülnek a munkavállalók, hogy más eszközt is bevessenek az eredmény elérése érdekében". Gaskó István hozzátette: elsősorban az Országos Érdekegyeztető Tanács keretei között szeretnének tárgyalni, de nem zárkóznak el a kétoldalú tárgyalásoktól sem.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.