Kövér az alkotmányról: egy kis epe a mézesbödönben
„Nincs a mai alkotmánynak szelleme, tartalma, semmilyen demokratikus legitimációja” – magyarázta Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke csütörtök este a lakóhelyén, Szigetszentmiklóson rendezett lakossági fórumon, miért volt szükség a 2012. január 1-jétől hatályos új alaptörvény megalkotására.
Kövér szerint ugyanis az 1949-es, szovjet mintára, csaknem tükörfordítással készült alkotmány 1989-es módosítására senki nem hatalmazta fel a feleket, az csak arra volt jó, hogy megteremtse a jogi alapot a pártoknak az 1990-es országgyűlési választásokon való elinduláshoz. Bár elismerte, az új alaptörvény nem tökéletes, szerinte jól megfogalmazott és büszkén vállalható szöveg, amelyet nemcsak az egyetemeken, hanem a középiskolákban is tanítani fognak – jelezte. „Annak érdekében, hogy a következő 20 évünk ne ugyanúgy teljen, mint az elmúlt 20 év, ezt kellett tennünk” – mondta. Kiemelte, hogy az új alkotmány alapján többek között lehetőség lesz a „20 éve elmulasztott igazságtételre”, utalva arra, hogy például Biszku Béla ellen jövő januártól már nem azért lehet majd vádat emelni, mert tagadja az által elkövetett bűnöket, hanem azért, mert elkövette őket.
Az ellenzéki bírálatok kapcsán Kövér a 36 ezres lélekszámú település lakói közül megjelent mintegy százfős, szinte kivétel nélkül fideszes érzületű hallgatóság előtt kijelentette: sikerült egy kis epét csöpögtetni a mézesbödönbe. Szerinte az MSZP-nek, a Jobbiknak és – a Kövér által látványosan kevésbé bírált – LMP-nek amellett, hogy érdemben nem tudnak beleszólni semmibe, alapvetően az fáj, hogy az új alkotmány kimondja, Magyarország a keresztény Európa része. Ez azonban a házelnök szerint Nyugat-Európában is sokaknál kivágta a biztosítékot, amit annak is betudott, hogy a szocialisták – mint mondta – „a saját elvtársaikon keresztül uszítják Magyarország ellen a saját fajtájúkat, az ilyen Cohn Bandita-féléket, olyan képtelenségekkel, mint hogy az új alaptörvény alapján tankokkal megyünk majd a Felvidékre”. (Daniel Cohn-Bendit az 1968-as franciaországi diáklázadások egyik vezetője, az Európai Parlamentben az Európai Zöldek-Európai Szabad Szövetség frakciójának társelnöke.) Vagy pedig azzal, hogy be akarják tiltani az abortuszt. Ezt még a KDNP sem akarja – tette hozzá. Szerinte a házasság intézményének szűk új alkotmányi értelmezését csak azért bírálják Európában, mert már régen kiment a divatból, hogy az csak egy férfi és egy nő között jöhet létre. Az egyneműek házasságának törvényerőre emelése ugyanolyan lenne, mintha megengednénk, hogy egy férfinek több felesége, vagy egy nőnek több férje lenne – érvelt.
De a Fidesz elnöke kiosztotta Tölgyessy Péter politikai elemzőt is, mondván, ostobaságokat beszél, amikor az új alkotmány alapján közjogi válságot emleget. „Valószínűleg a sértettség nehezen tud felszívódni benne” – magyarázta.
Sólyom László volt köztársasági elnököt idézve ugyanakkor úgy vélte, ha lesz gazdasági fellendülés, akkor az minden vitát el fog fedni, „akkor senkit sem érdekel majd a hisztériakeltés”, jelezve, „ha nyolc évig tudnánk kormányozni, akkor megnyugszanak a kedélyek, ha mindenki megszokja, hogy ez a rend”. Azt viszont, hogy a magyar gazdaság mikor áll talpra, Kövér – a tavalyi választások előtt pártja által hangoztatottól eltérően – a világgazdasági tendenciáktól tette függővé, mondván, ha nem lesz globális fellendülés, illetve ha egy újabb válság robban ki, akkor nem lesz esélye az országnak, a visszaesés következményeivel ugyanis számolnunk kell. Addig is „van két tévénk, a Hír TV és az Echo TV, tessék abból tájékozódni” – hívta fel az Országgyűlés elnöke a lakossági fórumon megjelentek figyelmét. Az eddigi – a Fidesz által újjászervezésnek titulált – kormányzati megszorító intézkedéseket annak tulajdonította, hogy kormányra kerülésük után kiderült, „nincs pénz, négy év alatt tízezer milliárdot kell kifizetnünk a Gyurcsányék ámokfutása alatt felhalmozott államadósság finanszírozása miatt”.
A fórumon mindössze egyetlen felszólaló tett fel kritikai kérdést, amikor a Fidesz előző kormányzása alatt szerinte meg nem valósított nyugdíjígéreteiről faggatta a házelnököt. Kövér ezt cáfolta, mondván, azzal szemben, hogy a Horn-kabinet 1994-98 között 14 százalékkal csökkentette a nyugdíjak vásárlóértékét, az Orbán-kormány 1998-2002 között 16 százalékkal emelte, nagyobb mértékkel, mint amekkorát a Horn-kormány idején az Országgyűlés által elfogadott nyugdíjtörvény előírt.