Itthon ATV 2011. április. 26. 20:12

Nincs szükség a tényleges életfogytiglanra?

Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) megbízott osztályvezető-helyettese szerint felmerül a kérdés, hogy szükséges-e még 20-30 év elteltével is bent tartani az elítélteket.

Sem jogi, sem pedig gyakorlati szempontból nincs szükség a tényleges életfogytiglan bevezetésére – mondja az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) megbízott osztályvezető-helyettese.  Nagy László Tibor elmondta, az elítélteket a jelenlegi szabályozás alapján is bent lehet tartani életük végéig is, hiszen az életfogytosok feltételes szabadon bocsátásának időpontját a bíró korlátlanul, akár 40-50 évben is megállapíthatja. Nagy László hangsúlyozta, az ilyen elítéltekkel szemben fokozottabb biztonsági intézkedéseket kell tenni, ez pedig azt is eredményezi, hogy az ilyen elítéltek tartása sokkal költségesebb.

Az OKRI főosztályvezető-helyettese szerint felmerül a kérdés, hogy szükséges-e még 20-30 év elteltével is bent tartani ezeket az elítélteket. Úgy véli, nem lenne szabad elvenni annak a lehetőségét, hogy felülvizsgálják, történt-e esetleg olyan pozitív változás az elítélt személyiségében, amely következtében már vissza lehet engedni a társadalomba. A bíró számára meglehetősen nagy felelősség azt kijelenteni, hogy egyszer s mindenkorra, visszavonhatatlanul predesztinálja egy ember sorsát és kimondja, hogy soha többé nem lehet visszaengedni a társadalomba – fogalmazott.

Az egyébként köztudott, hogy a szigorú büntetéseknek pont az erőszakos bűncselekmények körében van a legcsekélyebb visszatartó ereje – mutat rá a szakember, aki szerint ugyanis az ilyen bűncselekmények elkövetői nem azt kezdik el mérlegelni, hogy vajon milyen büntetést kaphatnak.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.