2011. április. 22. 10:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. április. 22. 09:52 Itthon

Nyílt levélben tiltakozik 113 civil szervezet a védett fajok vadászhatósága ellen

A civil szervezetek megdöbbenéssel értesültek arról, hogy Semjén Zsolt a KDNP elnöke, miniszterelnök helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökeként több védett madárés emlősfaj vadászhatóvá tételét kéri Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek írt levelében.

A Föld Napján 113 civil szervezet Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett nyílt levelében tiltakozott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökeként készített, a védett fajok vadászhatóságát szorgalmazó javaslata ellen.

A civil szervezetek megdöbbenéssel értesültek arról, hogy Semjén Zsolt a KDNP elnöke, miniszterelnök helyettes, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnökeként több védett madárés emlősfaj vadászhatóvá tételét kéri Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszternek írt levelében. Ezen felül a javaslatok között szerepelt a Washingtoni Egyezményből származó feladatok felülvizsgálata, a nemzeti parkok vadászati jogosultságának elvétele és a jelenlegi költségvetési problémák közepette komoly új állami források bevonása a vadgazdálkodásba.

A 113 szervezet ezért levélben fordult a miniszterelnökhöz. Szerintük elfogadhatatlan az a törekvés, hogy elsősorban külföldi és hazai vadászati igények kielégítése érdekében, vadászhatóvá kívánják tenni a veszélyeztetett fajokat. A sok éves adatsorokkal rendelkező, mértékadó szakmai szervezetek, adataik alapján tételesen elemezték a veszélyeztetett fajok vadászhatóvá tételével kapcsolatos érveket. Ezek alapján határozottan tiltakoznak az erdei szalonka, a fenyőrigó, a fürj, a vadgerle, a barátréce, az egerészölyv, a héja, a barna rétihéja, a holló, a menyét és a nyuszt vadászhatóvá tétele és a természetvédelem intézményrendszerének módszeres gyengítése ellen.

"Az elmúlt időszakban komoly támadások érték az állami természetvédelmi ágazatot, jelentős források elvonására került sor, szakmailag elismert személyiségek sorát távolították el, és a jelen vita is azt mutatja, hogy az állami természetvédelem meggyengült. A biológiai sokféleség védelme, az Európai Unió és Magyarország célkitűzései csak egy hatékony és erős állami természetvédelmi intézményrendszer és a természeti erőforrások fenntartható gazdálkodásával lehetséges. Az elmúlt év történései ezzel ellenkező tendenciákat eredményeznek, így a kormánynak sürgősen meg kell tennie a megfelelő lépéseket, hogy ez megforduljon" - írják Orbán Viktornak címzett levelükben.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.