A Fővárosi Bíróság volt elnöke a Klubrádióban elmondta: az összbírói értekezleten neki is be kellett volna számolnia a bíróság tavalyi éves tevékenységéről, ám "nem kívánatos személy lett" és Baka András megüzente, hogy nem lenne célszerű, ha ő tartaná meg a beszámolót.
A Pesti Központi Kerületi Bíróságon a bírói egyesület vezetője szólította fel lemondásra a Legfelsőbb Bíróság elnökét tegnap az összbírói értekezleten – mondta el a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában a Fővárosi Bíróság volt elnöke.
Gatter László feltételezi, hogy az egyesületben lévő bíró kollegák véleményét fogalmazta meg. Gatter László azt is elmondta, hogy az értekezleten neki is be kellett volna számolnia a bíróság tavalyi éves tevékenységéről, ám nem kívánatos személy lett és Baka András megüzente, hogy nem lenne célszerű, ha ő tartaná meg a beszámolót. Döntését nem indokolta a legfőbb bíró.
A Fővárosi Bíróság volt elnöke a Klubrádióban elmondta: úgy hallja kollégái körében, hogy csalódottak, s ez megfogalmazódik Baka Andrással szemben is, de csalódottak az alkotmányozás folyamatában is és a semmisségi törvény miatt is. Ezzel együtt hozzátette: lehetséges, hogy Baka András mindent megtett a bírókért, amit tehetett.
A Baka András, illetve a megyei bírók többsége és a táblabírók által jegyzett kormányfőnek eljuttatott levéllel kapcsolatban azt mondta, a megosztottság abból is látszik, hogy a Fővárosi Bíróság ügyvezető elnökhelyettese és a Pest Megyei Bíróság elnöke (a bírói kar felét képviselik) nem írta alá ezt a levelet. Gatter László úgy tudja, a Fővárosi Bíróság ügyvezető elnökhelyettese összehívta kollégáit és megkérdezte őket, hogy mi az álláspontjuk a levélről és feltehetően nem támogatták a levelet.
Gatter László személy szerint egyetért a levélben megfogalmazottakkal. Hozzátette: tavaly októberi lemondása is ezt vetítette előre.
A bírák egyebek mellett azt írták Orbán Viktornak: képtelenségnek tartják, hogy 21 évvel a rendszerváltás után egy, az Európai Unió soros elnöki tisztet betöltő országban újra a demokrácia minimum értékeiért kell küzdeniük. "Soha nem hittük volna, hogy hazánkban közösen kell kiállnunk a jogállamiság és a demokrácia alapértékeinek védelmében azokkal szemben, akik közül többen részt vettek a diktatúra lebontásában, a demokratikus államszervezet kialakításában" - áll a levélben.