Itthon MTI 2011. április. 19. 19:33

Kifelejtették az alkotmányból a melegek diszkriminációjának tiltását

A Magyar Leszbikus, Meleg, Biszexuális és Transznemű (LMBT) Szövetség és tagszervezetei tiltakozásuknak adnak hangot, amiért az Országgyűlés tegnap elfogadta a szexuális kisebbségek jogait korlátozó, az emberi jogok nemzetközi és európai alapelveivel szembemenő Alaptörvényt.

 A meleg szervezetek  felszólítják Schmitt Pál köztársasági elnök urat, hogy a nemzetközi és hazai emberi jogi szervezetek kritikáit is figyelembe véve jelenlegi formájában ne írja alá az Alaptörvényt. Az elfogadott Alaptörvény - az alkotmány ellen demonstráló szervezetek szerint - a házasság fogalmát a nő és férfi közötti kapcsolatra szűkíti, ezzel évtizedekre bebetonozza az azonos nemű párok jogfosztottságát. Ugyanakkor nem nevesíti a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetés tilalmát, amelynek révén tovább fokozza a leszbikus és meleg állampolgárok és családjaik bizonytalan jogi helyzetét.
   
Az alkotmányozás során számtalan alkalommal érvként felmerült, hogy az Alaptörvény az Európai Unió Alapjogi Chartájára épít, és ezzel Európa legmodernebb alkotmánya lesz. A kormánypártok azonban a Charta éppen azon pontjait felejtették el a magyar Alaptörvény szövegébe átültetni, amelyek miatt azt valóban haladó emberi jogi dokumentumnak lehet tekinteni. A Charta 9. cikke ugyanis – szemben a korábbi emberi jogi egyezményekkel – nem beszél nőkről és férfiakról a házasságkötési jog a kapcsán, és a 21. cikk külön is nevesíti a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetés tilalmát. Álságos, hogy miközben a kormánypártok a Chartára hivatkoznak, ideológiai alapon szemezgetnek a számukra szimpatikus emberi jogi alapelvek között.

Túry Gergely

A jogegyenlőség és a hátrányos megkülönböztetés tilalma az emberi jogok megkerülhetetlen alapelve. Ha a jogalkotó diszkriminatív rendelkezésekkel tűzdeli teli az alkotmány szövegét, ne csodálkozzon rajta, ha megkérdőjelezik elkötelezettségét az emberi jogok területén. Az azonos neműek házasságának alkotmányos tilalma márpedig nem más, mint nyílt diszkrimináció, amely magyar állampolgárok százezreit zárja ki a politikai közösség egyenrangú tagjainak köréből. Nem véletlen, hogy az Európa Tanács emberi jogi biztosa már 2009-ben erőteljes kritikával illette azon kelet-európai országok gyakorlatát, amelyek alkotmányukban kívánták kőbe vésni az azonos nemű párok házasságának tilalmát.
   
Felszólítjuk ezért Schmitt Pál köztársasági elnök urat, hogy az Alaptörvényt ne írja alá, és adjon újabb lehetőséget az Országgyűlés számára, hogy az azonos nemű párok alkotta családokat is védő, a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetést is tiltó, valóban korszerű, európai alkotmány szülessen, ne pedig egy homofób előítéletektől átitatott politikai pamflet.  

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.