SZEF: történelmi tévedés kihagyni az alkotmányozásból a szakszervezeteket
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) emlékeztet, hogy a kormány megalakulása óta nem működteti az országos érdekegyeztetés intézményeit, és az alkotmányozás folyamatában egyetlen szakszervezet javaslatát sem vették figyelembe a döntéshozók.
Két nappal az alkotmánymódosító indítványok elfogadása után kapott választ az új alaptörvényhez benyújtott javaslataira a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF). A több mint 30 tagszervezetet és 250 ezer tagot tömörítő érdekvédelmi szövetség elfogadhatatlannak tartja, hogy egyetlen ötletük sem jelent meg az alkotmánytervezetben.
A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma március 25-én eljuttatta állásfoglalását az alkotmányozásról az összes országgyűlési képviselőnek. A Miniszterelnökség egy április 5-én keltezett, a szakszervezeti szövetséghez 12-én beérkezett levelében jelezte, hogy a dokumentumot továbbküldte Szájer Józsefnek, a Nemzeti Konzultációs Testület vezetőjének.
A SZEF közlése szerint Szájer József április 7-ei dátummal aláírt válaszlevelét 13-án, két nappal az alkotmánymódosítók megszavazása után kapták kézhez. Bár a levélben Szájer József azt írja, hogy az "ország gazdasági stabilitásának egyik alapja, hogy a kormányzat és a munkavállalók, illetve az őket tömörítő szervezetek egymás érdekeit szem előtt tartva tudjanak együtt gondolkodni, együtt dolgozni", a SZEF szerint egyetlen javaslatukat sem vették figyelembe.
A SZEF emlékeztet, hogy a kormány megalakulása óta nem működteti az országos érdekegyeztetés intézményeit, és az alkotmányozás folyamatában egyetlen szakszervezet javaslatát sem vették figyelembe a döntéshozók.