2011. április. 08. 13:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 08. 13:49 Itthon

Együttműködik a katasztrófavédelem és a meteorológia

Bakondi György, az OKF főigazgatója és Dunkel Zoltán, az OMSZ elnöke által aláírt keretmegállapodás értelmében a lakosság élet- és vagyonvédelmét a jövőben friss információkkal és szakértői háttérrel biztosítja a két intézmény.

A veszélyhelyzetekből eredő katasztrófák megelőzése és elhárítása érdekében együttműködési megállapodást kötött pénteken az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) és az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) - közölte az OKF az MTI-vel.

Bakondi György, az OKF főigazgatója és Dunkel Zoltán, az OMSZ elnöke által aláírt keretmegállapodás értelmében a lakosság élet- és vagyonvédelmét a jövőben friss információkkal és szakértői háttérrel biztosítja a két intézmény. Ezen felül együttműködnek az időjárási veszélyhelyzetek, rendkívüli nukleáris események, illetve a veszélyes ipari üzemekben keletkezett katasztrófa következményei felszámolásának feladataiban is.

A megegyezéssel az OKF vállalta, hogy átadja az OMSZ-nak az Országos Sugárfigyelő, Jelző és Ellenőrző Rendszer (OSJER) mérési eredményeit. Az OMSZ pedig a radiológiai, meteorológiai és levegőkörnyezeti információkat, valamint a mintavételi mérési adatokat biztosítja az OKF bázisán működő Veszélyhelyzeti Központ Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központja számára.

A lakosság tájékoztatása érdekében az OMSZ radiológiai mérési adatait közzéteszi honlapján, a közérdekű információkról pedig közleményben tájékoztatnak. Példaként kiemelték, hogy sugárzó anyag kibocsátásának, továbbá a környezet radioaktív szennyeződésének veszélye esetén az OMSZ egy órán belül elektronikus úton ad tájékoztatást az aktuális országos időjárási helyzetről, időjárási előrejelzést biztosít Magyarország, illetve Európa térségére 24-72 órás időtartamra, különös tekintettel a csapadékeloszlásra.

A közlemény szerint a felek együttesen vállalták, hogy kölcsönösen tájékoztatják egymást a "radiológiai monitoring mérési adatokat biztosító mérőállomásokat" érintő változásokról. A mérések egységesítésére szakértői csoportot hoznak létre, továbbá évente legalább egy alkalommal alap- és továbbképzést szerveznek.

Mint írták, a két szervezet vezetője egyetértett, hogy a lakosság biztonságáért végzett munkájukban jelentős előrelépést jelent ez a megállapodás, de felhívták a figyelmet, hogy a veszélyjelzésnek vannak korlátai. Az időjárásban várható eseményeket ugyanis nem lehet száz százalékos biztonsággal előre jelezni, így nem tudnak minden esetben időben, megfelelő riasztást, illetve figyelmeztetést kiadni - tették hozzá.

Hirdetés