Iszapömlés: újabb nagyteljesítményű nyomószűrőket állítanak üzembe a Malnál
Végső fázisához érkezett az úgynevezett száraz technológia bevezetése a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai gyárában; az új, nagyteljesítményű nyomószűrők üzembe állításával a gyár szűrőkapacitása százötven százalékra emelkedik, és megszűnik a vörösiszap gipsszel történő semlegesítése - mondta az állami felügyelet vezetője csütörtökön az MTI-nek.
Kossa György hangsúlyozta: az állami felügyelet féléves munkájának egyik jelentős eredménye, hogy az ajkai timföldgyár hetven év után februárban folyamatos üzem mellett technológiát váltott, amellyel folyékony vörösiszapot többé nem termel.
Tájékoztatása szerint az úgynevezett száraz technológiára való átállás a végső, harmadik fázisához érkezett csütörtökön, amikor az ausztriai Grazban legyártott két ötventonnás szűrőberendezés több mint kétnapos szállítást követően megérkezett Ajkára. A nyomószűrőket 8 kamionból álló járműszerelvény hozta, és azokat tíz óra alatt egy 200 tonnás daruval emelik be a száraz vörösiszapot kezelő új üzemcsarnokba, ahol eddig egy szűrő működött.
A két berendezés üzembe helyezése további 15-20 napot vesz igénybe, ezáltal májusra a gyár szűrőkapacitása százötven százalékra emelkedik, így a három szűrő bármelyikének meghibásodása esetén is biztonsággal működhet a technológia - mondta Kossa György.
Hozzátette: a mintegy 550 millió forintos összértékű beruházással európai és világszínvonalú technológiát vezettek be a gyárban, a szűrők beemelésének megtervezése több napig tartott. Az átálláshoz szükséges szűrőket már novemberben megrendelték, a váltás első szakaszában az 1100 négyzetméteres csarnokban egy nyomószűrő üzemelt, és az ezen áthaladó vörösiszapot még gipsszel kellett keverni a nedvességtartalom csökkentésére.
A szűrést már kamrás nyomószűrővel végzik, s teherjárművekkel hordják ki a keletkező "földnedves" anyagot a tárolóba. A harmadik nyomószűrő beszerelését követően már a gipszezés is elhagyható, és a legfontosabb, hogy a tározókban többé nem gyűlik össze víz, s hatezer ember munkahelyét megőrizték - mondta Kossa György.