2011. április. 07. 07:02 Magyar Nemzet Utolsó frissítés: 2011. április. 07. 05:48 Itthon

Kiszelly Zoltán: hidegháború van az MSZP-ben

A politológus szerint jelenleg fegyverszünet van Mesterházy és Gyurcsány között, de a bukott miniszterelnök a háttérben folyamatosan építkezik - írja a Magyar Nemzet.

Egy kiszivárgott belső felmérésre hivatkozva a Magyar Nemzet azt írja: az MSZP-ben Gyurcsánynak másfélszer annyi híve van, mint a jelenlegi - éppen egyfajta országjáráson turnézó - pártelnöknek, Mesterházy Attilának.

A jövő februári kongresszusig mindenképpen hidegháború lesz a szocialista pártban, azonban akkor a Mesterházy- és a Gyurcsány-féle vonal között el kell dőlnie a küzdelemnek – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán politológus. A szakértő rámutatott arra is, hogy jelenleg fegyverszünet van a két fél között, de a bukott miniszterelnök a háttérben folyamatosan építkezik.

A Hír Televízió szerdán adott hírt arról a belső felmérésről, amely szerint Mesterházy Attilának rosszul áll a szénája a frakcióban támogatottság szempontjából. Mindemellett a Hír Televízió az MSZP vezetéséhez közel álló forrásból úgy értesült, hogy Gyurcsányék az alkotmányozás bojkottját használják ki a hatalomátvétel előkészítésére.

Kiszelly szerint ha februárig erőteljesen zajlanának a belharcok, akkor a Fidesz lépései ellen sokkal gyengébben tudnának fellépni, és a Jobbikkal szemben is hátrányba kerülhetnek. Az építkezést jól mutatja, hogy Gyurcsány a választókerületekben is erős aktivitást mutat, és a Táncsics Akadémián zajló képzés is egy politikusi hátországot biztosít a későbbiekben számára, ami ad egy mozgalmi jelleget is a szervezkedésnek – tette hozzá. Míg Mesterházy és a mögötte állók egy karakteres baloldali pártban gondolkoznak, addig a volt miniszterelnök egy gyűjtőpártban gondolkozik, és szeretne maga mellé integrálni egy sokkal szélesebb összefogást – mutatott rá a politológus.

"Tipikus gyurcsányi elterelő hadművelet"

Kiszelly Gyurcsány taktikája kapcsán felidézte, hogy 2005-ben, míg a párt Szili megválasztásával volt elfoglalva, addig ő csöndben átvette a hatalmat a párt választási bizottságában, amely a kampány koordinálásáért felelt. Ez egy tipikus gyurcsányi elterelő hadművelet volt – vélte a politológus.

Nem erősödik Gyurcsány Ferenc, sőt, az előkerült új alkotmány kapcsán újra fölerősödött a Gyurcsány-ellenesség a jelenlegi vezetésben – mondta el lapnak Zárug Péter Farkas, aki szerint ez „sikeresen annullálta mindazt, amire a pártvezetés bazírozott, vagyis hogy totálisan szemben áll a mostani alkotmánnyal”, azon az alapon, hogy nincsen alkotmányozási kényszer ma Magyarországon. (Az MSZP cáfolta, hogy titkos alkotmánytervezetet készítettek volna 2006-ban - a szerk.)

A politológus szavai szerint bár ez az alapállás hamis, Gyurcsány belülről robbantotta szét megint az MSZP frontvonalait. És újra világossá vált, hogy sokfejű sárkány az MSZP, amelyik összevissza köpi a lángokat – teszi hozzá Zárug, aki szerint erősen megkérdőjelezhető, hogy ezek az akciók alkalmasak-e egy újbóli pártelnökség megszerzéséhez.

Hirdetés