2011. április. 04. 13:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 04. 13:39 Itthon

Ertsey: az „Orbán-alkotmány” nem egy büszke és szabad nép közös alaptörvénye

Az LMP szerint a XXI. század rendkívül változó családképe nem jelenik meg az új alkotmányban - mondta hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Ertsey Katalin.

A képviselő úgy fogalmazott, hogy az "Orbán-alkotmány" nem egy büszke és szabad nép közös alaptörvénye, hanem olyan, mint amikor egy idős, tekintélyelvű apa kinyilatkoztatja a családjának, hogy "ez fog történni", és abba senkinek nincs beleszólása. A politikus szerint az alkotmány egy olyan rossz állapotot rögzít hosszú távra, ami húsz, harminc vagy ötven év múlva már nem lesz tartható.

Ertsey Katalin kijelentette, a tervezet "a valóság erőszakos rögzítése", nem pedig arra reflektál, hogy ma már a népesség túlnyomó többsége az egyszülős családot is családnak tekinti, ahogy azt is, amikor a nagymama neveli az árván maradt gyereket. Hozzátette, hogy a magyar társadalom sok olyan családformát elismer, amelyek egyáltalán nem jelennek meg az alkotmányban.

Megjegyezte, hogy a közvélemény például a gyermekvállalás gondolatával foglalkozó párokat is családnak tartja. Véleménye szerint az alkotmány nem segíti, hogy ezek a párok biztonságot találjanak, ha úgy döntenek, hogy közös gyermeket szeretnének. 

A képviselő úgy látja, az alkotmány nem mutat elkötelezettséget arra, hogy segítse a népesedési krízis megváltoztatását, "kizárólag egy teljesen rosszul felfogott magzatvédelmi klauzúrát tartalmaz, aminek semmi köze a demográfiához". Kijelentette, hogy a demográfiai válságot a nők foglalkoztatásának növelésével lehet megoldani. Felhívta a figyelmet, hogy egy nő akkor tud második vagy harmadik gyermeket szülni, ha ezt követően biztonságosan visszatérhet a munkaerőpiacra. 

Azt mondta, az alkotmány tervezetében sok szó esik a kereszténység értékeiről, de az LMP számára úgy tűnik, hogy az nem egy megélt, valós, befogadó, elfogadó keresztényi alapként, hanem valamiféle szigorú, távolságtartó, "egyes családokat akár megrovó" szemléletként jelenik meg. 

A gyermekek esetleges szavazati jogáról kijelentette, ha "a Nemzeti Konzultációnak nevezett totón az emberek úgy szavaztak, hogy nem akarják, akkor nem kellene lebegtetni sem". Kitért arra is, hogy az alaptörvény tervezete szerint a nőket, az időseket és a fogyatékosokat külön védelem illeti meg. Szavai szerint ez jól jelzi "ennek a tekintélyelvű apának a gondolkodását arról, hogy a nők, az idősek és a fogyatékosok valami szánandó, védendő csoport". Hozzátette, hogy a nőknek ehelyett például megfelelő, arányos képviseletet kellene kapniuk a parlamentben. Megjegyezte, hogy a nők ugyanis képesek lennének magukat képviselni. A politikus véleménye szerint az alkotmány felelőssége, hogy abban nem rögzítik valamilyen módon a nők arányos országgyűlési képviseletét. 

Arra a felvetésre, hogy a kormánypárti politikusok szerint családbarát alkotmány készül azt felelte, hogy a törvény "egy bizonyos családot, amelyik valamiféle virtuális valóságban létezik a tankönyvekben, azt valóban védi", de egyszerűen nem számol azokkal a valós családokkal, akiknek súlyos veszteségei vannak az egykulcsos adó miatt és még a két gyermek utáni kedvezményt sem tudják igénybe venni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.