2011. április. 01. 19:48 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 01. 19:35 Itthon

Szentendre már nem lesz olyan, mint volt

Szombaton ünnepélyes alapkőfelvétellel búcsúztatják Szentendre régi Fő terét. A felújítási projekt keretében megszépül a történelmi belváros, új szárnnyal bővül a MűvészetMalom, és műemlék épületek kapnak új funkciót a rekonstrukció után – részletezte Dietz Ferenc polgármester (Fidesz-KDNP).

Dietz Ferenc tájékoztatása szerint ősszel már megszépült belváros szolgálja a lakosság és a turisták kényelmét. A projekt keretében újjáépül a Tourinform iroda műemlék épülete: a látogatóközpontban az információszolgáltatás mellett kisfilmek peregnek a városról, üzletében helyi termékek kaphatók majd, és csomag-, valamint biciklitárolásra is lehetőség lesz – kezdte a bemutatást a polgármester. Az óváros stílusához igazodva újítják fel a Városháza melletti országosan védett műemlék épületet, az építkezést követően a Városháza ötszobás vendégháza kap itt helyet.

A városközpont rehabilitációjának egyik legizgalmasabb része a sokak által kedvelt MűvészetMalom „újraszabása” – emelte ki Dietz Ferenc, aki elmondta: a mostani „romos” épületrész megmarad, „mert a szakma úgy gondolta, hogy a Malom éppen ettől nyeri el egyedi hangulatát”, de a jelenlegi 700 négyzetméteres kiállítótér mintegy 200 négyzetméter területű új szárnnyal bővül. Az épületegyüttes akadálymentes lesz, benne többek között új fogadóteret, múzeumi boltot, kávézót és irodákat alakítanak ki. Jövőbeli szerepével kapcsolatban a város vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy MűvészetMalom multikulturális funkciót fog betölteni, kiállító- és rendezvénytérként is szolgál majd, de marad a nyitott udvar, és az elképzelések szerint a szentendrei festők munkái is állandó helyet kapnak – fűzte hozzá.

A projekt részeként felújítják a közműveket, a burkolatot, és városképhez illő utcabútorokat kap a belváros, valamint a Bogdányi utca egészen a Lázár cár térig; a munkálatok során megerősítik a Templomdomb támfalát, és mintegy ötszáz méteren meghosszabbítják az alatta futó kis utcát, kialakítva egy új közvetlen kapcsolatot is a templomhoz – sorolta a felújítás részleteit a polgármester, hozzátéve: a tervezésbe bekapcsolódtak a szentendrei fiatalok, javaslatukra a város több helyén ivókutakat helyeznek ki. A városközpont rehabilitációjának költségeit illetően a polgármester elmondta: az összesen 1,1 milliárd forint költségvetésű projekthez a város mintegy 200 millió forinttal járult hozzá.

„A Fő tér megőrzi hangulatát, ám a régitől való búcsút megkönnyítendő jókedvű „alapkőfelvételt” szerveztünk szombat délutánra, ahol emlékkövet kaphatnak a város díszpolgárai, a szentendreiek pedig elhelyezhetik a jövőnek szánt üzeneteiket; a programot a Vujicsics együttes délszláv muzsikája zárja” – tette hozzá Dietz Ferenc.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?