2011. március. 30. 06:30 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2011. július. 22. 13:48 Itthon

Zuglói értékpapírvétel: az a jó cég, amelyben Papcsák is részvényes

A Japánban történt természeti katasztrófát követő napon megvált OTP-részvényeitől a Zuglói Önkormányzat. A papírokért kapott pénzből mintegy százmillió forintot az E-Star Nyrt. részvényeire költöttek. Ez a néhány héttel ezelőtt még RFV nevű részvénytársaság az, amelynek kétezer darab részvényével rendelkezik a kerületet vezető Papcsák Ferenc és a befektetések kezelésére létrehozott Zuglói Eszközkezelő Kft. vezetője, Istók Ede.

A XIV. kerületi önkormányzat befektetéseinek kezelésére tavaly december 15-én alapította meg a Zuglói Eszközkezelő Kft-t. Mint a hvg.hu-val közölték: „a társaság rendelkezik a zuglói képviselő-testület által elfogadott befektetési szabályzattal, amelyben lefektetésre került, hogy a társaság csak minimális kockázatú értékpapírokat (magyar állampapírt) vagy a BÉT-en jegyzett 'A' kategóriás részvényeket vásárolhat, illetve adhat el”. A társaságba apportként vitték be az önkormányzat tulajdonában lévő mintegy 274 millió értékű OTP-részvényeket. Ezeknek az értékpapíroknak a hasznosítása lett volna a március 17-én megtartott képviselő-testületi ülés témája, mondván, a korábbinál aktívabb portfóliókezelést szeretnének megvalósítani a vagyon megőrzése érdekében. Hangsúlyozták, „az elmúlt hetekben a világpolitikai (Közel-Kelet) változások ismét megnövelték a kockázatokat a világ tőkepiacain”… ezért ezeket a befektetések elosztásával – nem egy, hanem több értékpapírba helyezésével – csökkenteni kell.

Az E-Star papírok

Az E-Star részvények árfolyama nem ingadozik jelentősen. A cég tájékoztatása szerint ennek az az oka, folyamatosan drágul. Eredményeik azt mutatják, hogy az egyik legforgalomképesebb papírral rendelkezik Magyarországon. Hatodik a BÉT tőzsdei rangsorában forgalom tekintetében, a részvényárfolyam az idei évben 26 százalékkal növekedett.

A tervezet elkészült ugyan, de a határozati javaslat már nem került a testület elé, mert idő előtt, március 12-én, a japán földrengés és cunami után – erre hivatkozva – azonnal eladták Zugló 51 500 darab OTP-részvényét – közölte a hvg.hu-val Várnai László, a kerület LMP-s képviselője, aki más kerületi képviselőkkel együtt szóbeli tájékoztatást kapott az önkormányzat illetékeseitől az ügyletről. A hvg.hu hivatalos megkeresésére azonban értékpapírtitokra hivatkozva nem árulták el, hogy milyen részvényeket vettek. A képviselő elmondása alapján az önkormányzat az ügyleten 2,6 millió forintot nyert, ugyanis összesen 277 millió forintot kapott a részvényekért.

Az összegből 150 millió forintot államkötvények vételére fordítottak, 5,84 millióért MTelekom, illetve 23,2 millióért Mol-részvényeket vásároltak. A fennmaradó mintegy 99 milliót pedig az intézmények fűtési, távfűtési rendszereinek felújításával és működtetésével foglalkozó E-Star Nyrt. részvényeibe fektették. A társaság papírjai az utóbbi időben jól futottak – egy részvény értéke március végén tízezer forint alatt volt egy kicsivel –, így nem meglepő, hogy a cégre esett a választás. Ugyanakkor az E-Star, korábbi nevén RFV érdekes abból a szempontból, hogy ennek a vállalkozásnak a felügyelő-bizottságában volt tag Zugló polgármestere, Papcsák Ferenc, aki – a Parlament honlapján megtalálható vagyonnyilatkozata szerint – rendelkezik is a cég kétezer darab részvényével.

Az RFV-ben fb-tag volt Papcsák mellett Istók Ede is, aki a megalakított Zuglói Eszközkezelő vezetője. Istók Ede – információink szerint – szintén tulajdonos az RFV-ben, azaz E-Starban, ő ezer értékpapírt birtokol. Istókkal jó viszonyban lehet Papcsák Ferenc, legalábbis erre utalnak a cégnyilvántartás adatai. A Fejér Megyei Energia Szolgáltató Nonprofit Kft.-t ugyanis Istók Ede vezette, míg Papcsák felügyelte másokkal együtt, az RFV Józsefváros Szolgáltató Kft.-nek pedig mindketten felügyelő-bizottsági tagjai voltak 2007 augusztusa és 2010 áprilisa között. Ezen kívül pedig, miután Papcsák elnyerte a XIV. kerületi polgármesteri széket, Istók Ede bekerült a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. felügyelő-bizottságába.

Istók felesége is Papcsák Ferenc munkatársa. Mazsu Orsolya Papcsák Ferenc ügyvédi irodájában dolgozik, és emellett üzlettárs a polgármester cégében, a Percarus Kft.-ben, amely a Polgári Zugló kampányújságot adta ki. Mazsu testvére, Mazsu Gergely a választásokat követően Debrecenből Budapestre jött, hogy átvegye a XIV. kerület vagyonkezelőjének az irányítását. A Mazsu-testvérek édesapja, Mazsu János Debrecenben fideszes képviselő.

Visszatérve az eszközkezelőre, létrehozása érthető, de kérdés, hogy az értékpapírok kezelésével kitermel-e annyi nyereséget, hogy megérje a fenntartása. A havi 950 ezer forintos fizetést zsebre tevő Istók Ede mellett ugyanis – úgy tudjuk – további havi egymillió forintba kerül a cég felügyelő-bizottsági tagjainak díjazása, így csak a bérekre közel 24 millió forintot kell költeni az adófizetők pénzéből. Várnai László, aki blogjában is beszámolt minderről, úgy véli, felesleges volt céget alapítani a befektetések kezelésére, amikor kötési díj ellenében bármelyik brókercég elvégzi ezt a munkát. Ráadásul – tette hozzá – korán váltak meg az OTP-részvényektől, mert március 16-a óta az árfolyamok emelkedtek, valamint nem tudni, mi alapján esett a választás az E-Starra. Az LMP-s politikus kifogásolja azt is, hogy az eszközkezelő ügyleteibe a képviselőknek nincs beleszólásuk, ezt egyedül a polgármester teheti meg. Továbbá, hogy a szervezet felépítéséről, döntéseiről, illetve ezek megalapozottságáról a képviselőknek nincs információjuk, sőt, az eszközkezelőnek nincs is beszámolási kötelezettsége a képviselő-testülettel szemben.

Az eszközkezelő vezetőjének utólagos reagálása

Cikkünk megjelenése után a Zuglói Eszközkezelő (ZE) Kft. ügyvezető igazgatójától, Istók Edétől megtudtuk, az írásunkban „sugalmazottakkal szemben”, a cég „igen nyereségesen működik”, és „a mai nappal bezárólag több mint 10 millió forint realizált árfolyamnyereségre tett szert”. Ugyan korábbi megkeresésünkre az eszközkezelő tulajdonosától, az önkormányzattól nem kaptunk információkat az E-Star-részvények eladásáról, írásunk publikálását követően az ügyvezetőtől megtudtuk: a társaság birtokában jelenleg nincsenek E-Star részvények. A cégvezető állítása szerint „a legutóbbi tájékoztatón megjelent Várnai Lászlóhoz köthető LMP-s külső szakértők is támogatták a portfólió alakítási irányelveket, sőt konkrét szakmai javaslatot is tettek a minél gyakoribb árfolyamnyereség realizálás tekintetében.” Várnai László azonban nekünk arról számolt be, hogy több kért adatott nem kapott meg, és Papcsák felé irányították további információkért. Istók rámutatott: nem felel meg a valóságnak, hogy a társaságnak nincs beszámolási kötelezettsége a képviselő-testülettel szemben, hiszen ezt a törvények is előírják. Arra is felhívja a figyelmet, hogy csupán egy hónapig volt tagja a Zuglói Vagyonkezelő Zrt. felügyelő-bizottságának, az átadás-átvétel lebonyolítása idején.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.