2011. március. 21. 18:40 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. március. 21. 18:33 Itthon

Politikai menedékjogot kérhetnek a gyöngyöspataiak

A "cigányellenesség és az újfasizmus megállítását", a roma kisebbség megvédését követelték a kormánytól az antirasszista világnap alkalmából tartott tüntetésen felszólalók hétfőn a fővárosi Kossuth téren.

Ha egy héten belül nem kapnak választ a kormány képviselőitől kérdéseikre, lehet, hogy politikai menedékjogot kérnek a külföldi nagykövetségektől a gyöngyöspataiak. Mindezt Farkas János, a gyöngyöspatai cigány kisebbségi önkormányzat elnöke mondta azon a hétfői tüntetésen, amelyet magánszemélyek szerveztek a rasszizmus ellen a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium előtt.

A demonstráción megjelent több mint 100 ember előtt a helyi cigány vezető beszámolt arról a 16 napról, ameddig Gyöngyöspata három cigányok lakta utcáját megszállta, alázta a "fekete sereg", mindezt a helyi rendőrség támogatása mellett. Elmondta azt is, hogy Balogh Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár hétfőn fogadta a település roma képviselőit, de kérdéseikre, például arra, hogy a rendőrség miért nem lépett fel, kitérő választ adott.

Horváth Aladár roma polgárjogi aktivista, akit egyébként nem engedtek be az államtitkári találkozóra, azt mondta a Független Hírügynökségnek. Megszűnt a jogállam, Gyöngyöspatán se a rendőrség, se az önkormányzat, sem a belügy nem tette a dolgát. "A hatalom ugyanúgy megveti az öregeket, munkanélkülieket, szegény diákokat, így "több millió cigány országává teszi Magyarországot". Ezeknek a társadalmi csoportoknak fel kellene ismerniük, hogy közösek az érdekeik. Tamás Gáspár Miklós filozófus is azt mondta a demonstráción: tragikus a cigányság helyzete, de nemcsak az övék. Ez ellen, csak "összeszerveződve" lehet küzdeni - mondta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.