2011. március. 10. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 15:47 Itthon

Közmédiumok: nincs üzleti terve az MTVA-nak

A Közmédiumok Szakszervezeteinek Fórumának képviselője szerint elég érdekes dolog az, hogy egy létrejövő vállalatnak ne legyen üzleti terve, "ez szinte hihetetlennek tűnik".

Folytatódott a bértárgyalás a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezetősége és az alap munkavállalóit képviselő szakszervezetek képviselői között csütörtökön Budapesten.

Lázár András, a Közmédiumok Szakszervezeteinek Fórumának képviselője a megbeszélés után az MTI-nek elmondta: a munkáltató még mindig nem tudott nyilatkozni a bérfejlesztés mértékéről, semmiféle ajánlata sincs, arra hivatkozva, hogy nincs üzleti terve az MTVA-nak.

Úgy fogalmazott: elég érdekes dolog az, hogy egy létrejövő vállalatnak ne legyen üzleti terve, "ez szinte hihetetlennek tűnik". Véleménye szerint pontosan látható, hogy az MTVA mennyi pénzből gazdálkodhat. Az alap vezetésének a munkavállalók felé is el kell köteleződnie, nemcsak a tulajdonosok felé - jelentette ki.

Lázár András elmondta: azt kérték, a következő tárgyaláson legyen jelen az MTVA vezérigazgatója, Böröcz István. Kiemelte: a tárgyaláson bejelentették, hogy azonnal szeretnének elkezdeni tárgyalni az elégséges szolgáltatásokról, ami szavai szerint annak az előkészítése, hogy legyen lehetőség törvényes nyomásgyakorló eszközként a sztrájkot is felvetni a munkavállalók béremelésének kiharcolása érdekében. Hozzátette: március 25-én tárgyalhatnak erről először.

Nagy Navarro Balázs, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének alelnöke elmondta: a szakszervezetek hatszázalékos bértömegnövelésre tettek javaslatot. Közölte azt is: a szakszervezetek megállapodtak abban, elhívják a bér- és adómonitoring-bizottság elnökét és tagjait, nézzék meg, hogy az MTVA-nál hogyan valósítják meg az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásait. Hozzátette: a munkáltató nem veszi figyelembe a szakszervezetek tájékoztatási, véleményezési jogát.

Szabó László, az MTVA kommunikációs igazgatója az MTI-nek azt mondta: ez volt a második alkalom, amikor a szakszervezetek és az alap vezetése találkozott egymással. Úgy fogalmazott, nem feltétlenül gondolja azt, hogy a második tárgyaláson már meg kell tudni állapodni, szerinte az álláspontok közeledtek egymáshoz. Közölte: a bértárgyalásokat az üzleti terv elfogadása után lehet majd érdemben megkezdeni. Véleménye szerint az üzleti terv elfogadására körülbelül még egy hónapot várni kell.

Hangsúlyozta: az OÉT 4-6 százalékos béremelés-ajánlást fogalmazott meg, jelen pillanatban egyes szakszervezetek hatszázalékos béremelést akarnak. Hozzátette: jó lenne, ha a szakszervezetek közös álláspontot alakítanának ki a béremelés mértékéről. A bértárgyalás február 18-án kezdődött az MTVA és az alap munkavállalóit képviselő szakszervezetek képviselői között.

Lázár András akkor elmondta: a szakszervezetek azt követelik, hogy kompenzálják az adótörvények változásaiból származó esetleges munkavállalói veszteségeket, hatszázalékos bértömeg-emelkedést szeretnének, továbbá az "egyenlő munkáért egyenlő bért" elvének megfelelő rendszer kialakítását szorgalmazzák. Hozzátette: a bérfejlesztést és a kompenzációt ez év január elsejéig visszamenőlegesen értelmezik.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.