2011. március. 10. 16:52 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 10. 16:49 Itthon

A Liga értetlenséggel fogadta a tervezetet

A Liga Szakszervezetek értetlenséggel fogadta Magyarország új alkotmányának nyilvánosságra hozott tervezetét, miután az egyrészt műfaját tekintve nem illeszkedik a magyar joganyagba, másrészt az alkotmányozás állampolgári véleményezésének folyamata épp csak elkezdődött.

A Liga Szakszervezetek amellett, hogy üdvözli a munka mint az egyén és társadalom boldogulásának kiemelt eszközeként való megemlítését, hiányolja a szöveg többi részéből a konkrétumokat. Így nem szerepel a leendő alkotmány szövegében a munkához való jog, a munka világa érdek-képviseleti szerveinek országos szintű érdekegyeztetési folyamata, sem pedig az ezen keresztül gyakorolt közfunkció fontossága. A jelenlegi anyag azért is esetleges, mert míg egyes, a munka világába tartozó egyéni és kollektív jogokat megemlít, addig más, hasonlóan lényeges jogokról említést sem tesz - írták közleményben. A Liga Szakszervezetek javasolja a kormánynak, hogy az alkotmány tervezetét terjessze a szociális partnerek elé, elkerülve ezzel azt a méltatlan helyzetet, hogy az elmúlt hónapokban elfogadott törvények szövegéhez hasonlóan az új alkotmányban is folyamatosan javítani kelljen a következetlenségeket és jogszerűtlenségeket annak ünnepélyes elfogadása után - közölték.

 

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.