Kitálalt a HM cégének új vezetője
"Pénzmosoda voltunk az előző miniszter idején" - nyilatkozta a HM kommunikációs cégéről, a Zrínyi Média Kft.-ről Gubcsi Lajos a Duna Televízióban.
"Levegőt nem kaptam, a torkom kiszáradt, amikor az első szerződések, megállapodások a kezembe kerültek kvázi aláírásra - folytatnom kellett volna egy folyamatot. És itt olyan számok szerepeltek, hogy én elképedtem. A magánszférából jöttem ide, ahol minden fillérért meg kell küzdeni, itt meg repkedtek a tízmillió forintok és nem láttam, mi van mögötte. Az első benyomásom az volt, hogy itt iszonyú nagy baj van és elzárni minden pénzcsapot" - nyilatkozta a Duna Televízió reggeli műsorában Gubcsi Lajos, a Zrínyi Média Kft. kormányváltás után kinevezett új ügyvezetője.
A HM kommunikációs cégének vezetője hozzátette: a pénzcsap elzárása korántsem volt egyszerű, mivel minden ilyen ügy mögött nagyon komoly szerződések álltak - magánjogi szerződések és közbeszerzések. "Csak az látszott világosan, hogy a címzettek nagyon nagy vagon pénzzel mennek haza aznap, meg másnap. Lefosztás, kifosztás zajlik, ez egyértelmű volt" - tette hozzá az ügyvezető.
A Zrínyi Kft.-nél az előző ciklusban történt ügyletek kapcsán már nem visszaélésről beszélne - folytatta tapasztalatai ismertetését Gubcsi Lajos. "Nekem júniusban egyértelművé vált: ez bűnszövetkezetben elkövetett cselekedet volt; itt nem egyik, vagy másik ember tévedett és vitt haza egy kis konyhapénzt, hanem világosan látszott - és meg merem mondani itt is -, hogy az akkori miniszter kabinetjéig felnyúló ügyekről volt szó" - mondta a cégvezető. Hozzátette: "világosan látszott, hogy fölülről elrendelnek valamit, megmondják, ki hajtja végre, és oda teszik mögé a jó nagy kalap pénzt, és az áramol rajtunk keresztül".
"Mi egy pénzmosoda voltunk, az igazgató pedig a mosónő, akinek az volt a dolga, hogy mossa a pénzt tovább, ami majd valahol valakinél kiköt. Nagy pénzekről van szó: volt, ami ötszörös, volt, ami kétszeres, volt, ami látszólag és egyértelműen háromszoros, és tízszeres és hússzoros volt" - hangzott a nyilatkozat. Az ügyvezető példaként és állítása alátámasztásaként hozta fel, hogy azt a honlapkezelést, amit korábban harmincmillió forintért oldott meg a Zrínyi Kft. különféle szerződések útján, most egymillió forintból oldják meg.
A tavalyi mérleg elkészülte után kimondható, hogy abban 240 millió forint megtakarítás szerepel, és "talán még nincs is benne minden". Ez a visszavett, ki nem fizetett, és a kiáramolni nem hagyott pénzekből származik - mondta Gubcsi Lajos.
"Azt mondtam az egyik szerződéses partnerünk vezetőjének, hogy ez itt túl van számlázva, kérjük vissza a pénzt. Azt mondta, szó nem lehet róla, hiszen ők szállítottak, a cég pedig fizetett. Majd szúrós szemekkel néztem rá még öt percig, és visszafizette a pénzt" - nyilatkozta a Zrínyi Média Kft. ügyvezetője. Elmondta még: a HM-nél történt átvilágítás után az utóbbi hónapokban ügyvédek dolgoztak az ügyeken, hiszen "egy feljelentésig eljutni nem játék, ott komoly megalapozottság kell".
Reagálás Gubcsi állításaira
A Gubcsi Lajos által elmondottakat az MSZP közleményben cáfolta. Eszerint a HM Zrínyi kommunikációs közhasznú társaság könyvvizsgálója, valamint a HM belső ellenőrzése, továbbá az Állami Számvevőszék, gazdálkodását törvényesnek és szabályosnak minősítette az elmúlt években. A tavalyi költségvetésben a törvény alapján nonprofit kft-vé átalakult Zrínyi támogatása 636 millió forint volt. A korábbi évek eredményes gazdálkodása nyomán a kft-nek mintegy 500 millió forint eredménytartaléka volt, amelyből a szükséges és előírt feladatok elvégzésére a kft vezetése még mintegy 280 millió forinttal növelte üzleti tervet.
„Több mint 233 millió forint eredménytartalékkal adta át Gubcsi Lajosnak a kft vezetése kormányváltáskor az Zrínyit. Valótlan tehát Gubcsi Lajos azon állítása, hogy ő takarított meg 230 millió forintot. Nem igaz Gubcsi Lajos állítása a túlköltekezésről sem, hiszen az átadás-átvételi dokumentáció szerint az éves költségvetés időarányos részét használta fel csak a korábbi ügyvezetés. Kiegészítésre szorul azon büszkélkedése is, hogy az informatikai szolgáltatásokat a korábbi 30 millió forint helyett egy millió forintból oldják meg, hiszen mint közismert, a kormányzati informatikát egységes rendszerben más állami szerv működteti 2011-től.
Gubcsi Lajos nyilatkozatában az átvilágítás eredményeire, és jogászok megfeszített munkájára hivatkozott ezzel is indokolva, hogy csak miért most állt elő ezekkel a képtelenségekkel. Megtisztelhetné az adófizető állampolgárokat azzal, hogy megnevezi az átvilágító cég, jogi szakértők megbízásainak összegét, hogy milyen közbeszerzés alapján került sor a szerződéskötésre és mikor, rendelkeznek-e a szükséges katonai biztonsági engedélyekkel, mert ezeket hiába kerestük a kft honlapján.”