Népszabadság: zavaros az uniós pályázatok új eljárási rendje
Kizárták a civileket az uniós pályázatok bíráló bizottságából, és a bizottsági tagság feltételei sem az átláthatóságot szolgálják - írja a Népszabadság az uniós pályázatok újraírt eljárási rendje alapján.
Eddig 1-3 év szakmai gyakorlat és más feltételek voltak szükségesek ahhoz, hogy valaki a döntésben részt vehessen, az új jogszabályban nincsenek elvárások. A bírálat lezárását követő 10 napon belül a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség leveszi a honlapjáról a bírálatban, vagy a panaszeljárásban részt vettek listáját, így azok titkossá válnak - olvasható a Népszabadságban.
A lap szerint még érthetetlenebb a kiemelt fejlesztési projektek esetében az, hogy eddig a döntést a bíráló bizottsági tagok kétharmados döntéséhez kötötték, az új eljárási rend szerint viszont az "értékelők és a kormányzati döntés előkészítői csak azt ellenőrizhetik, hogy a projektötlet támogatható-e uniós forrásból, megfelelően elő van-e készítve, illetve összhangban van-e a többi kiemelt fejlesztéssel, de nem mondhatnak igent, vagy nemet rá". A leglényegesebb változás - írja a lap - hogy egy jogszabályba rendezték az eddig különböző szinteken fellelhető jogszabályokat.
A lap megállapítása szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium országos roadshowja keretében telt házak előtt mutatják be az új pályázati rendszer előnyeit, de a kihirdetett jogszabály nem áll összhangban azzal az optimizmussal, amelyet a vállalkozókban keltettek ezeken a rendezvényeken. A Népszabadság példaként a technológiafejlesztési pályázatokat hozza fel, ami különösen népszerű volt eddig. Most viszont kétséges, hogy sokan tudnak-e pályázni rá, mert megszűnt az előleg felvételének lehetősége. Magát a pályázati felhívást az ígéretek ellenére nem egyszerűsítették, mert ugyanannyi melléklete van mint eddig.