2011. február. 24. 18:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 24. 18:38 Itthon

Elfogadták Budapest 2011-es költségvetését

A Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén 55 milliárd forintos hiánnyal fogadta el Budapest 2011. évi, mintegy 503 milliárd forintos főösszegű költségvetését.

Az ország második legnagyobb összegű büdzséjét 18 igen, 9 nem szavazattal és 6 tartózkodással fogadták el; a Fidesz-KDNP-frakció szavazta meg, az LMP- és a Jobbik-frakció tartózkodott, míg az MSZP-frakció nemmel szavazott.
   
A fővárosi büdzsé általános tartaléka csaknem négymilliárd forint, míg az önkormányzati szerkezetátalakításhoz kapcsolódó céltartalék hárommilliárd forint, a vis maior tartalék pedig több mint 218 millió forint.   
   
Németh Zoltán a Fidesz-KDNP frakcióvezetője a döntés után az MTI-nek elmondta, hogy több ellenzéki indítványt is befogadtak. Közölte: Kaltenbach Jenő LMP-frakcióvezető javaslatára a kisebbségi önkormányzatok mintegy 41 millió forinttal több forrást kapnak a költségvetési koncepcióhoz képest. A budapesti artmozihálózat is megmenekülhet; erre a célra 70 millió forintot szavaztak meg a képviselők ugyancsak LMP-s indítványra. Közölte, a német nemzetiségi gimnázium 10 millió forint többletforráshoz jut.
   
Somfai Ágnes LMP-s képviselő egy másik indítványára különböző városrendezési és építészeti célokra csaknem 65 millió forint jut a költségvetésben.
   
A sajátos nevelési igényű gyerekekkel kapcsolatban is pozitív döntés is született; eszerint javaslatot készíttetnek egy új működési rendszer kialakításáról a jelenlegi rendszer hatékonysági vizsgálata után.
   
A részletes vitában a szocialista Tüttő Kata két saját módosító javaslatára hívta fel a figyelmet, amellyel két ponton módosítaná a költségvetést. Tarlós István főpolgármester úgy válaszolt, hogy a módosító javaslat a szervezeti és működési szabályzatba ütközik, ezért nem tudja támogatni, de az érveléssel egyetért. Hozzátette: György István főpolgármester-helyettes egy másik módosító javaslattal ugyanazt a két pontot úgy módosítja, hogy nem ütközik a szabályzatba.
   
Horváth Csaba, az MSZP frakcióvezetője az ülésen is megismételte, hogy az oktatás színvonala csökkenhet, mert megszüntetik a nyelvi előkészítő csoportokat, és a közbiztonság sem lesz jobb, ha 55 millió forinttal kevesebb pénzt adnak a rendőrségnek. A BKV finanszírozásával kapcsolatban megjegyezte: "dilettantizmus" lenne a Trafó, a Műcsarnok mögötti terület, illetve az Operettszínház átadása. Jövőre mit ad cserébe a főváros? - tette fel a kérdést.
   
Csomós Miklós főpolgármester-helyettes úgy válaszolt, hogy felülvizsgálják az oktatási intézményeknek nyújtott támogatás felhasználását. Hozzátette: a nyelvi előkészítőre járó diákok alig szereztek jobb jegyet átlagosan, mint azok, akik nem jártak nyelvi előkészítő csoportba. Ezen csoportok megszüntetése tehát nem jelenti a minőségi oktatás végét.
   
Tarlós István főpolgármester szerint a közgyűlés fog dönteni az ingatlanok átadásáról, és értékbecslő fogja megállapítani az értéküket. Megjegyezte, hogy a Bajnai-kormánnyal kötött szerződést fel fogják bontani, mert "képmutató és rossz" szerződés. Úgy véli, nem rosszabb megállapodás az, amelynek keretében az állam átvállalná a BKV 77 milliárdos adósságállományát, és a Budapesti Közlekedési Központ finanszírozásába is beszállnának.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.