2011. február. 18. 18:16 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 18. 18:03 Itthon

Az új szombathelyi költségvetés a túlélésre játszik

Egy hét múlva kerül a közgyűlés elő Szombathely önkormányzatának 2011. évi költségvetése, amely Puskás Tivadar (Fidesz) polgármester szerint a "túlélés költségvetése" lesz.

A büdzsé azzal a 498 millió forintos működési hiánnyal számol, amelyet mint irányszámot még tavaly novemberben konszenzussal fogadott el a város pénzügyi helyzetet megvitató testület - emlékeztetett a polgármester pénteki sajtótájékoztatóján. Puskás Tivadar elmondta: a város jelenlegi adósságállománya az árfolyamtól függően 16,5-17 milliárd forint, ehhez jön még a város vagyonhasznosító cégének hétmilliárd forint körüli hiteltartozása. A költségvetésnek ezzel együtt szavai szerint a stabilizációt és a fejlődés lehetőségét kell biztosítania.

A lehetőségek határain belül hozzálátnak ígéreteik teljesítéséhez, az idén az előző évekhez képest több pénzt szánnak például út- és járdaépítésre, valamint a csapadék elvezetésére - mondta. Molnár Miklós (Fidesz) alpolgármester arról szólt, hogy vége azoknak az időknek, amikor a város finanszírozási problémáit újabb és újabb hitelfelvételekkel lehetett megoldani, az elmúlt évről még így is 1,1 milliárd forintos áthúzódó működési hiány ellenértékét kell előteremteniük.

Az eladósodást az idén tovább fogja növelni hogy kétmilliárd  forintnyi hitel felvételére lesz szükség a tőketörlesztéshez, 400 millió forintra pedig fejlesztésekhez is.  
2012-től viszont már nem növekedhet város működési hiánya, az adósságállományt finanszírozó bankok ezt tekintik tárgyalási alapnak. Mindez azzal jár, hogy a jövő csütörtökön a szombathelyi közgyűlés elé kerülő költségvetésen lényeges szerkezetátalakítást kellett végrehajtaniuk, szinte minden terület és intézmény kevesebb pénzből gazdálkodhat majd - fűzte hozzá.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.