Megszereztük a West-Balkán-nyomozás szakértői anyagát
A Nyugati téri West-Balkánban január 15-én történt tragédia után egy hónappal már az ügyészség előtt fekszik a nyomozó hatóság vádemelési javaslata. Az eljárásban felkért egyik személyi és vagyonvédelmi szakértőnek a hvg.hu birtokába került véleménye szerint a hely üzemeltetője, a rendezvény szervezői, a biztonsági szolgálat emberei, de még a VI. kerületi rendőrkapitányság munkatársai is hozzájárultak a szerencsétlenség bekövetkeztéhez.
Halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt nyolc ember ellen élt vádemelési javaslattal a Budapesti Rendőr-főkapitányság Életvédelmi Osztálya a Fővárosi Főügyészségen január 31-én. A Nyugati téri West-Balkánban történt, három halálos áldozatot követelő tragédia kapcsán először kettőnél több ember halálát okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt folytattak eljárást, de miután kiderült, hogy 14 ember nyolc napon belül gyógyuló, zúzódásos sérülést szenvedett, átminősítették a gyanúsítást. Mindkét minősítés kapcsán kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést szabhatnak ki a gyanúsítottakra, ha megállapítják a felelősségüket.
Sorozatos gondok a szórakozóhellyel
A West-Balkán tevékenységével kapcsolatos problémákra már tavaly májusban felfigyeltek. A Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság például azt kérte a VI. kerületi önkormányzattól, hogy addig, amíg a szórakozóhely nem szerzi meg a működési engedélyt, illetve nem igazolja a terület biztonságos kiüríthetőségét, tiltsa be a WB tevékenységét.
A Dinamo Építész Csoport pedig 2010 októberében jelezte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának, hogy a három füstmentes lépcsőház „jelenleg nem minden igényt elégít ki”. De Terézváros építési osztálya is építésügyi kifogást emelt az önkormányzat másik, hatósági főosztályánál (!) még tavaly karácsony előtt a West-Balkán Skála Kft. működésének folytatásával kapcsolatban. Az pedig csak a három halálos áldozatot követelő tragédia után derült ki – miután a rendőrség bekérte a tűzoltóságtól a West-Balkán papírjait –, hogy a szórakozóhelynek nincs használatbavételi engedélye és kiürítési terve sem.
A hvg.hu birtokába került szakértői megállapítások már a West-Balkán helyszíne kapcsán arról számolnak be, hogy a West-Balkán Vendéglátó Kft. által üzemeltetett kávézó és háromemeletes szórakozóhely „ajtóinak nyílásszélessége csak 307 fő kiürítését biztosítja – első szakaszban – a rendezvény tervezett 1200 fős létszáma helyett”. Ez a becsült vendégszám azért érdekes, mert a Noise Night Life (a szórakazóhelyen megtartott buli neve - a szerk.) szervezője, Kecskés Tamás 4200 karszalagot vásárolt. Gyanúsítotti vallomásában pedig – információink szerint – azt említi, hogy 4000 beléptető szalagot kaptak, ennyi embert vártak a szervezők, ők pedig 2883 darab jegyet adtak el, vagyis ennyi embert engedtek be.
Nem készültek a tömegre
A szakértők véleménye szerint a Noise Night Life rendezvény szervezői ezres nagyságú tömeg kimenekítésére, egy esetleg válsághelyzet kezelésére (például kiürítésre) nem voltak felkészülve. „A tanúk elmondásai, valamint a halottszemle jegyzőkönyvben leírtak alapján 'F' kategóriánál kritikusabb, magára hagyott helyzet alakult ki a lépcsőházban.” Az említett kategória abban az esetben áll fenn, amikor „minden gyalogos sebessége szigorúan korlátozott. Csak lökdösődéssel lehet előbbre jutni. Elkerülhetetlen a konfliktus a többi gyalogossal. Keresztező és ellenirányú mozgások lehetetlenek. A mozgás instabil.”
A szakértők még januárban elkészült dokumentumában megemlítik a jogi szabályozást. A sportrendezvények biztonságos megszervezését a sportról szóló 2004. évi első törvény szabályozza, illetve a rendezvények biztonsági előkészületeit a rendőrség ellenőrzi. A gyülekezési jogról szóló törvény alá eső rendezvényekkel kapcsolatban csak annyi az előírás, hogy az eseményen megfelelő létszámban legyenek jelen a szervezők, s jól felismerhető jelzést viseljenek. A kulturális rendezvényeket megtartásuk előtt be kell jelenteni a rendőrségre a lebonyolítás módját, a főrendező nevét és címét, valamint a rendezők létszámát. Egyéb jogszabályi előírást január 15-én nem kellett teljesíteniük a Nyugati téri buli szervezőinek.
Nem voltak megfelelő biztonság intézkedések
A rendezvénynek nem volt konkrét biztosítási terve, csak egy erre vonatkozó elég hiányos „Őrutasítás”, ám ennek nincs se készítője, sem jóváhagyója – jegyezték meg a szakértők. Ez tartalmazta ugyan, hogy rendkívüli eseménynél mi a teendő, ám a helyszínt a biztosítási feladatok végrehajtása előtt nem járták be, legalábbis nincs erre vonatkozó dokumentum. A várható tömeg létszámára sem gyűjtöttek információt, pedig ez fontos lett volna a biztonsági emberek számának meghatározásához – állítja a szakvélemény.
Ezeken túl nem volt olyan helyiség sem, ahonnan a biztonsági embereket irányították volna, illetve olyan kézi- vagy telepített kihangosító eszközökkel, berendezésekkel sem készültek, amelyek révén a tömeget irányítani lehetett volna. A biztonsági őröket egyébként is nehéz volt a vendégektől megkülönböztetni, mert az előírásokkal ellentétben nem volt formaruhájuk, amelyen a vállalkozás neve – az előírások szerint – fel lett volna tüntetve. Sőt, a rendőrség elsődleges értesítését sem a biztonsági szolgálat tette meg. Arra sem találtak semmilyen hivatalos papírt a szakértők, hogy orvos tartózkodott volna a buli idején az épületben, pedig a helyszínt bérbevevő Diesel Music Kft. köteles lett volna minimum egy orvost alkalmazni arra az éjszakára.
A szakértők véleményükben arra a következtetésre jutottak, hogy „a tragikus halálesetek és a rendezvény biztonságos lebonyolítását végző személyek foglalkozási szabályainak be nem tartása között ok-okozati összefüggés állapítható meg”.
A West-Balkán Skála (WBS) Kft. ügyvezetője bérbe adta a helyszínt a Diesel Music 2010 Kft-nek a 2011. január 15-i Noise Night Life programra egy bizonyos összegű bérleti díj fejében. A WBS ezért vállalta a biztonsági szolgálat biztosítását az épületben és az utcán is. A WBS-nek volt egy, határozatlan időre szóló szerződése a létesítmény őrzés-védelmének ellátására az R. Akciostar Kft-vel. A WBS ügyvezetője azonban a feladatok végrehajtásával kapcsolatban fenntartott magának olyan jogokat, amelyek alapján közvetlenül utasíthatta a vagyonőröket. Az R. Akciostar részéről a biztonsági feladatokat az ominózus éjszakán egyetlen ember, az ügy egyik gyanúsítottja látta el.
A rendőrök felelőssége is felmerül
A magánszektor mellett a szakértők véleménye felveti a rendőrség, konkrétan a VI. kerületi kapitányság felelősségét mint a tragédia bekövetkezésének „járulékos tényezőjét” is. A térfigyelő kamerákkal körbevett „Nyugati téren a szokatlanul megnövekedett személyforgalomra, a villamosmegállóig érő, hosszú, tömött sorra a szórakozóhely környékén nem figyelt fel sem a kerületben működő közterületi térfigyelő szolgálat, sem pedig a területet ellenőrző közrendvédelmi járőr.”
„Hibaként értékelhető továbbá – folytatták a szakértők –, hogy a WBS tevékenységét a különböző hatóságok folyamatosan ellenőrizték, és a céget elmarasztaló határozatokat hoztak, ám a terézvárosi rendőrkapitányság részéről semmilyen ellenőrzés nem történt a személy- és vagyonvédelem kapcsán.” (Megjegyeznénk, azt a szakértők nem írják anyagukban, hogy ezt a hatóságoknak kötelező lett volna megtenniük, vagy nem, de saját maguktól megtették, így a rendőrség mindenről tudott – a szerz.)
Összegzés
Végül a szakértők kitértek arra, hogy a rendezvény kapcsán kik követtek el foglalkozási szabályszegést, és ha igen, mivel. Először is leszögezték, hogy a West-Balkán Skála és az R. Akciostar ügyvezetői sorozatos mulasztásokat követtek el azzal, hogy a nagy tömeget vonzó bulit olyan épületbe szervezték, amelynek állapotát a hatóságok rendszeresen kifogásolták, és amelyben ezres nagyságrendű rendezvény megtartásához nem is járultak hozzá. Kijelentették azt is, hogy a karszalagok száma alapján a szervezők igenis négyezer főt vártak a buliba, ami „jelentősen veszélyeztette a vendégek biztonságos elhelyezését”.
A Diesel Music ügyvezetője is felelős – tették hozzá –, mivel megengedte, hogy ennyi ember bemenjen az épületbe. Ugyanakkor a „bérbeadó nem tartotta kontroll alatt a beengedett vendégek számát, viselkedését”. A szakvélemény készítői az R. Akciostar vezetőivel szemben azt fogalmazták meg, hogy közvetlen felügyelet alatt kellett volna tartania az eseményeket, de ha ezt nem tudta megtenni, akkor megfelelően gondoskodnia kellett volna egy vezető megbízásáról. Végül ennek alapján kijelentették a személy- és vagyonvédelmi szakemberek, hogy a cég helyszínen jelenlévő alkalmazottjának időben intézkednie kellett volna a Noise Night Life-ra érkezők beléptetésének leállításáról.