Az ombudsman soron kívül vizsgálja a Meleg Méltóság Menet ügyét
Úgy tudni, Szabó Máté hivatalból indított vizsgálatában kérdést intézett Tóth Tamás budapesti rendőrfőkapitányhoz az eset kapcsán és azt kérte, hogy a főkapitány küldje el neki az ügyben keletkezett valamennyi iratot. Mint ismert a BRFK jelenlegi álláspontja az, hogy nem engedélyezi a felvonulást azon az új útvonalon, amelyet a szervezők kértek.
A szervezők szerint a rendőrség megtiltotta a mentet, a BRFK azonban azt közölte, hogy nem tiltották meg az eredetileg engedélyezett útvonalon a felvonulást. Az új, hosszabb útvonalon azonban a közlekedés máshogyan nem biztosítható, így azt nem engedélyezik. A Meleg Méltóság Menetének szervezői a TASZ és a Helsinki Bizottság segítségével bíróságon támadták meg a BRFK határozatát. A felülvizsgálati kérelem nyolc oldalon keresztül érvel, és kéri a rendőrségi határozat hatályon kívül helyezését a Fővárosi Bíróságtól. Döntés három napon belül várható az ügyben.
A Független Hírügynökségnek az Országgyűlési Biztos Hivatalából származó információi szerint Szabó Máté hivatalból vizsgálatot indított az ügyben, melyet soron kívül fog elvégezni. Ehhez már meg is kereste Tóth Tamás budapesti rendőrfőkapitányt és azt kérte, hogy a rendőrségnél az ügyben keletkezett összes iratot küldje el neki, az üggyel kapcsolatos kérdésekre adott válaszával együtt. Az ombudsmani vizsgálat elvégzését meggyorsíthatja, ha a rendőrség határidő előtt válaszol. Az ügyben fontos kérdés, hogy fennáll-e a gyülekezési szabadság alkotmányos jogának korlátozása, illetve a közlekedés akadályozására való hivatkozással ez a korlátozás végrehajtható-e.
Az ombudsman egyébként a melegfelvonulás körülményeit a korábbi években is vizsgálta- 2009-ben például azt állapította meg, hogy a budapesti rendőrség - a jogszabály kifejezett előírása ellenére - nem vizsgálta, hogy a rendezvény milyen hatással lesz a közlekedésre. Pedig hasonló létszámú rendezvényeket ugyanott már tiltott meg éppen arra hivatkozva, hogy a közlekedés más úton nem biztosítható. 2008-ban, az akkor felvonuláson az ellentüntetők erős jelenléte okozott gondot, illetve, hogy az ellentüntetők megdobálták a felvonulókat. Az ombudsman akkor megállapította, hogy rendőrség eleget tett kötelezettségének, hogy megvédje a felvonulókat, de visszásságot okozott, hogy a törvényben még nem volt tisztázva az egy helyre bejelentett demonstrációk és ellendemonstrációk helyzete. Az ezt követő években egyébként a rendőrség ezt úgy oldotta meg, hogy a felvonulás útvonalát hermetikusan elzárták a külvilágtól.