2011. február. 15. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 22:13 Itthon

Lázárnak nem tetszik, hogy kivonult az MSZP a parlamentből

Lázár János szerint "egy demokratikus politikai erő nem teheti azt meg, hogy cserbenhagyva a saját választóit, az országot, elegánsan kivonul a parlamentből, és az alkotmányozástól távol tartja magát, ha van mondandója" azzal kapcsolatban.

Politikai hisztériakeltésnek és műbalhénak, az ország érdekeivel ellentétesnek tartja a Fidesz frakcióvezetője, hogy az MSZP kivonult az alkotmánykoncepció parlamenti vitájából. Lázár János keddi budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta: "egy demokratikus politikai erő nem teheti azt meg, hogy cserben hagyva a saját választóit, az országot, elegánsan kivonul a parlamentből, és az alkotmányozástól távol tartja magát, ha van mondandója" azzal kapcsolatban. A politikusnak nincs kétsége afelől, hogy az MSZP és az LMP külföldről is nyomást próbál majd gyakorolni a kormánytöbbségre az alkotmányozás ügyében.

A két ellenzéki párt magatartását Lázár János antidemokratikusnak véli, hiszen amikor azt állítják - fejtette ki -, hogy azért nem lehet új alaptörvényt elfogadni, mert nem demokratikus döntés eredményeképpen születik meg, figyelembe kellene venniük, hogy a jelenleg hatályos alkotmányt senki nem fogadta el.

Felidézte, a Fidesz a napokban úgy döntött, "zárójelbe teszi" a saját eddigi alkotmányozási koncepcióját, hogy az MSZP, az LMP és a Jobbik a saját verzióját az Országgyűlés elé terjeszthesse legkésőbb március 15-ig. "Mi semmi mást nem tehetünk, mint várjuk a javaslatokat" - tette hozzá, megerősítve: "paktumalkotmány" nem lesz. Emlékeztetett arra is, hogy az új alkotmány elfogadására vonatkozó szabályokat az MSZP fogadtatta el 1997-98-ban.

Lázár János újságírói felvetésre szólt arról is, a következő néhány hónapnak az lesz a kulcskérdése, hogyan tud érvényesülni a 16 százalékos, egykulcsos személyijövedelem-adó az emberek életében. Emlékeztetett, a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja és Orbán Viktor kormányfő abban állapodott meg a siófoki frakcióülésen, hogy a kormány és az Országgyűlés számára a legfontosabb feladat a béremelés garantálása mindenki számára.

Közölte: hétfőn megalakult egy akciócsoport a Fidesz-frakción belül, amelynek feladata, hogy ellenőrizzék, az állami szektorban megvalósuló bérkompenzáció "igaz-e", megvizsgálják a minimálbéresek helyzetét, valamint a versenyszféra rákényszerítése a szükséges bérkompenzációra. Az akciócsoportot vezető Rogán Antalnak lehetőség szerint egy héten belül "riportolnia" kell erről a kormány és a képviselőcsoport számára. Lázár János megjegyezte ugyanakkor, hogy a minimálbér emelése a versenyszektorban 3-4-5 hónappal később szokta érvényesíteni a hatását.

Műbalhé?

A sajtó parlamenti munkáját firtató kérdésre Lázár János azt mondta: Kövér László házelnök hétfőn arról tájékoztatta a frakcióvezetőket, hogy az alkotmányozás lezárulta után, még az őszi ülésszak előtt javaslatot fog tenni egy új ülésezési rendre. Ebben szabályozni kell bizonyos kérdéseket - ez a hétfői "műbalhé, provokáció kapcsán került terítékre" -, és ekkor alkalom lesz más kérdések megbeszélésére is - tette hozzá, a hétfői parlamenti történésekre utalva megjegyezve, nagyon sajnálja, hogy "az MSZP és a Jobbik egymásra talált ebben". (Megszakította a parlament ülését, és rendkívüli házbizottsági tanácskozást hívott össze az Országgyűlés levezető elnöki posztját hétfő késő délután átvevő MSZP-s Ujhelyi István, amiért Vona Gábor, a Jobbik elnöke a betiltott Magyar Gárda mellényében tartózkodott az ülésteremben.)

A Fidesz frakcióvezetője szerint alapvető érdek, hogy a nyilvánosság részletes, alapos tájékoztatást kaphasson a Ház munkájáról, ebben pedig a "közvetítő erőket" inkább támogatni, nem hátráltatni kell.

Schiffer: az LMP Magyarországon akarja megoldani a belpolitikai problémákat

Az LMP Magyarországon akarja megoldani a belpolitikai problémákat, és visszautasítja a Fidesz frakcióvezetőjének kijelentéseit - mondta keddi budapesti sajtótájékoztatóján Schiffer András, a párt frakcióvezetője. Schiffer András úgy fogalmazott, hogy hétfőn az Országgyűlésben felháborodást váltott ki Vona Gábor hazaárulózása, és "ugyanígy felháborító, ha ezt Lázár János teszi". Szavai szerint úgy látszik, amikor "Lázár Jánosnak és társainak nincsenek érvei, akkor hasonlóan a Jobbikhoz, a hazaáruláshoz nyúlnak".

Hangsúlyozta, az LMP az a parlamenti párt, amelyik nem rohangál külföldre, ha nem tetszik nekik, ami Magyarországon történik. Kijelentette, hogy a Fidesz-KDNP viszont ezt tette 2002 és 2010 között. Azt mondta, hogy az Európai Zöldpárt brüsszeli frakcióülésén ő maga védte meg a kettős állampolgárságról szóló törvényt, és tisztázta, hogy a magyar miniszterelnök nem szimpatizál a szélsőjobboldallal.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.