2011. február. 14. 15:38 Utolsó frissítés: 2011. február. 15. 11:05 Itthon

Orbán konkrétumot is mondott volna, csak nem tudott

Nem azért nem tudott a kormány várható intézkedéseiről konkrétumokat mondani beszédében Orbán Viktor, mert nem akart, hanem azért, mert egyelőre semmit nem tud a részletekről, ennek pedig köze van a kormánypárton belüli nézeteltérésekhez – véli Juhász Attila, a Political Capital elemzője.

„Ami a reformokat illeti, ez a beszéd még inkább elmaradt a várakozásoktól, mint az egy héttel ezelőtti. Ez azért meglepő, mert a piac azt várta, hogy legalább valamilyen konkrét irányokat megfogalmaz a kormányfő. Az, hogy ez nem történt meg, a Magyarországgal szemben meglehetősen törékeny bizalmat még jobban alááshatja” – mondta a hvg.hu-nak Juhász Attila. A Political Capital elemzője azonban hozzátette: a kormány korábban már utalt arra, hogy végleges formájában március elején fogja bejelenteni az intézkedéseket, így addig várni kell, miközben a „sajtóban vélhetően folytatódni fog az ezzel kapcsolatos találgatássorozat”.

A belső konfliktusok is közrejátszanak

Ez történt a parlamentben
Olvassa el percről percre tudósításunkat az Orbán-beszédről!

Juhász Attila szerint nem arról lehet szó, hogy a kormány nem kívánja kommunikálni ezeket a döntéseket, hanem arról, hogy még nem készültek el az erre vonatkozó koncepciókkal. „Ennek az is az oka, hogy a kormánypárton belül vita van ezekben az ügyekben, ez derült ki a siófoki frakcióülésről kiszivárgó hírekből is. Nemcsak a Fidesz és a KDNP között van ellentét – ez utóbbi vita inkább az alkotmánnyal, illetve az oktatással kapcsolatos –, hanem a Fideszen belül is vannak eltérő nézőpontok, amelyekre a beszéd finoman utalt is, például az egészségüggyel kapcsolatban” – fogalmazott az elemző.

Hangsúlyozta: a kormány és a – jelentős részben fideszes – önkormányzatok között is érdekkülönbség van, ez pedig érinti az önkormányzatok hatáskörét, intézményeit, azok finanszírozását és általában véve magának az önkormányzati rendszernek az esetleges megváltoztatását. „Itt konkrét példaként érdemes megemlíteni az elmúlt időszakban a kormány és a főváros között kirajzolódó konfliktusokat, illetve az Orbán-Kósa vitát, ami a hírek szerint Siófokon zajlott le ezekkel a kérdésekkel kapcsolatban” – mondta.

Orbán Viktor beszélt. Csalódtak, akik konkrétumokat vártak
Stiller Ákos

Juhász Attila úgy véli, a kormány nemcsak a piac és a külföldi elvárások miatt törekszik nagyobb centralizációra, hanem azért is, mert csak úgy tudja jobban érvényesíteni az akaratát strukturális kérdésekben, ha az önkormányzatok beleszólását csökkenti – például az intézmények fenntartásának ügyében.

Az eszközökről sem tudunk semmit

„Ami a kormány által kitűzött célok szempontjából a legnagyobb hiányosságnak tűnik, az az, hogy konkrétan milyen eszközökkel kívánják megvalósítani a jobb aktivitást és a munkahelyteremtést. Ez azért nagyon fontos kérdés, mert – ahogy Orbán Viktor is elmondta – a kormány ennek a célnak a megvalósulásához kötötte a sikerét” – magyarázta az elemző. Szerinte egyelőre rejtély, hogy azokon a makroeszközökön kívül, ami jórészt az adócsökkentést jelenti, milyen más, mikroszinten érvényesülő felzárkóztatási programokat tervez a kabinet. „Abban minden szakértő egyetért, hogy önmagában a makroeszközökkel nem lehet megvalósítani a nagyobb foglalkoztatást” – tette hozzá.

Orbán Viktor beszédéről szóló Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

A konkrétumok hiánya rövidtávon a Magyarország iránti piaci bizalmat visszavetheti – véli Juhász Attila. Ez szerinte nehézséget okozhat a kormánynak, miközben hosszútávon az országnak és a kormánynak az érdeke olyan szerkezeti átalakítások végrehajtása, amelyek által elérhetővé válnak az Orbán Viktor által megfogalmazott, s egyébként mindenki által helyeselt célok.

Nem kockáztatott, de van kockázat

„Annyira keveset mondott Orbán Viktor ebben a két beszédben, hogy különösebb negatív belpolitikai következményekkel nem kell számolnia. Nem vállalt nagy kockázatot. De abból a szempontból kockázatos a kormány helyzete, hogy nem rendelkezik egyelőre világosan, a választók számára is elmagyarázhatóan kidolgozott reformkoncepciókkal, holott nyilvánvaló, hogy ezeknek a végrehajtását nem fogja tudni sokáig halogatni” – fogalmazott a szakértő.

Ha tervezett is Orbán olyat, hogy az első akciótervhez hasonlóan részletes tájékoztatást ad a kormány terveiről, akkor ezt a belső viták lezáratlansága miatt jól láthatóan nem tudta megtenni – véli Juhász Attila. Tehát nem arról van szó, hogy kerüli a választók szempontjából esetleg kényes, bizonyos érdekeket sértő kérdéseket (intézkedéseket), hanem arról, hogy egyelőre semmit nem tud mondani ezekről. Még e kérdések azon oldaláról sem, amely mindenki számára pozitívumként megfogalmazható lenne.

Márpedig Orbán Viktor politikai érdeke lett volna, hogy beszédében konkrétumokról is szóljon, ugyanis az információhiány inkább növeli a közvélemény figyelmét az előttünk álló intézkedésekre, egyúttal fokozza is az ezekkel kapcsolatos félelmeket – magyarázta Juhász Attila. Szerinte a kormányfő jobban járt volna, ha már most kijelöli azokat a kereteket, amelyekben ezekről az ügyekről beszélni lehet. „Ezt nem tette, valószínűleg nem tudta megtenni” – mondta az elemző.

Juhász Attila ugyanakkor hozzátette: az, hogy ezekből a beszédekből nem tudtunk meg részleteket arról, hogy mi várható, nem jelenti azt, hogy az elkövetkezendő időszakban nem fog cselekedni a kormány. „Éppen az látszik, hogy több területen is nagyon látványos döntések fognak születni. Egyrészt az alkotmányozásban, másrészt pedig ezeknek a reformintézkedéseknek a kidolgozásában” – mondta.

Hirdetés