A gazdasági bizottság dönthet a Monetáris Tanács új tagjainak jelöléséről
Az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága dolgozza majd ki annak a részleteit, hogy hogyan jelöljék ki a Monetáris Tanács új tagjait - közölte Cséfalvay Zoltán a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn a számvevőszéki és költségvetési bizottság ülésén.
A számvevőszéki és költségvetési bizottság hétfő esti ülésén a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényjavaslatot a testület többsége igen szavazata mellett bocsátotta általános vitára. A törvénytervezetben a nemzetgazdasági miniszter azt javasolja, hogy az Országgyűlés a gazdasági és informatikai bizottság javaslatára válassza meg és menthesse fel a Monetáris Tanács négy "külsős" tagját.
Cséfalvay Zoltán - aki megismételte, hogy a kormány tiszteletben tartja a jegybank elnöke és döntéshozó testülete függetlenségét - elmondta: a törvénymódosítás annyit rögzít, hogy a négy "külsős" tagot legfeljebb hat évre választja meg az Országgyűlés, a kinevezésre, felmentésre a gazdaság és informatikai bizottság tesz javaslatot. Közölte: azért a gazdasági bizottságé a jelölés joga, mert a monetáris politika a gazdaság része.
A bizottsági ülésen több ellenzéki képviselői kifogásolta, hogy a jelölést nem a számvevőszéki és költségvetési bizottság kapta. Nyikos László (Jobbik), a bizottság elnöke leszögezte: az általa vezetett bizottságnak kellene a jelölésnek elkészíteni, az, hogy nem ez történik, a tradíciók felrúgását jelenti.
Veres János (MSZP) felhívta a figyelmet, hogy a számvevőszéki bizottság vezetője ellenzéki, ez indokolhatta, hogy nem ez a testület kapja a jelölési jogot. A szocialista képviselő arról is beszélt, hogy a törvény előidézi azt az új helyzetet, miszerint az Országgyűlés által választott tisztségviselőket nem hallgatja meg a parlament, ugyanis ez sem szerepel a törvényjavaslatban. A forma, miszerint a parlament szavaz a Monetáris Tanács tagjainak személyéről, támogatható - emelte ki. A fideszes képviselők - Babák Mihály, Dancsó József - arról beszéltek, hogy a törvényjavaslat a parlament tekintélyét növeli, és, mivel lejár a négy tag megbízatása, szükség van az újak megválasztására.