Pintér Sándor bízik az emberekben
Leginkább a vidéken élők tapasztalhatják, hogy javult a közbiztonság, de a kereskedelmi kamara jelentése szerint a nagyvárosokban is negyven százalékkal csökkent a bolti lopások száma - mondta a belügyminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Pintér Sándor arról is beszélt, hogy a kormány a ciklus végéig ki kívánja dolgozni a rendőri életpályamodellt.
A kistelepülések környékén több rendőr szolgál, mint korábban, ezért több az elfogott elkövető is. A jogszabályi változások nyomán ma súlyosabban büntetik a tulajdon elleni szabálysértéseket, mint korábban, akikre pedig anyagi helyzetük miatt nem lehet pénzbírságot kivetni, elzárással sújtják - magyarázta Pintér Sándor az InfoRádióban.
A belügyi tárca vezetője szerint a büntetőpolitika hatása már most látszik a statisztikákon, hiszen csökkent a rablások száma is, jelentősebb javulás azonban akkor lesz tapasztalható, ha az emberek visszanyerik bizalmukat a rendőrségben. Emiatt több bűncselekményt fognak bejelenteni, olyanokat is, amelyekkel ma nem fordulnak a hatóságokhoz.
Pintér Sándor szólt a Belügyminisztériumot érintő, csaknem 35 milliárd forintos elvonásról is. A kiesés miatt csak azokra a feladatokra fordítanak majd pénzt, amelyek befolyásolják a büntetőeljárások eredményességét, illetve kihatnak a büntetés-végrehajtási intézmények biztonságára. Kevesebbet költ majd a tárca új épületekre, a gépjárműpark felújítására, és nem vásárol új bútorzatot.
A kormánynak megvannak az elképzelései a rendszer fejlesztésére, amihez szakemberek véleményét is kikérik majd. A javaslataikat meg kell fontolni, és akár jogszabályi, akár szervezeti, szerkezeti változtatással végre kell hajtani - jelentette ki Pintér Sándor. Hozzáfűzte: a vezetők kiválasztásánál és leváltásánál a teljesítményt veszi figyelembe. "Ez olyan nálam, mint a labdarúgásban az NB I: az utolsó kettő, akivel a legelégedetlenebb vagyok, ki fog esni" - jegyezte meg.
A ciklus végére tervezi a kormány a rendőri életpályamodell bevezetését: stabilitást szeretnének teremteni a rendőrségen belül, hiszen ez fontos a társadalom stabilitásához - közölte a belügyminiszter, aki beszámolt arról, hogy a képzési rendszer átalakítását és a technikai fejlesztéseket már megkezdték.