2011. február. 01. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 01. 14:09 Itthon

Közterületi sarcok: Tarlós többet kér

Bár a Sziget szervezőinek sikerült megállapodniuk Tarlós István főpolgármesterrel a közterület-használati díjról, annak tervezett szigorúbb behajtása más budapesti rendezvényeket is érzékenyen érinthet. Ráadásul továbbra is kérdéses, mennyit kellene fizetniük az ingyenesen látogatható kulturális rendezvényeknek.

A korábbi 2,5 milliárdos, illetve a főváros által utóbb már csak 1,5 milliárdosra taksált összeg már el sem hangzott a Tarlós István főpolgármester és a Sziget Kft. közötti múlt heti megbeszélésen, ahol a minden évben több százezer látogatót vonzó fesztivál szervezői a közterület-használati díjról tárgyaltak a városvezetéssel – mondta a hvg.hu-nak Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezetője. „Az eredeti díj irracionális volt, nem lett volna kitermelhető” – mondta Gerendai, aki szerint a 2,7 milliárd forintos teljes költségvetésű Sziget tavaly 80 millió forint adózás utáni profitot termelt. Szerinte a jelenleg érvényes, négyzetméterre vetített díjak alapján a főváros által kért összeg eleve nem lehetett volna magasabb az 500 millió forintos nagyságrendnél, de a korábbi számításokat az is befolyásolhatta, hogy a főváros az építés és a bontás idejére (amikor egyébként nincs lezárva a terület) is kifizettette volna a terület használatát.

A múlt heti tárgyaláson a felek végül abban egyeztek meg, hogy a szervezők területhasználati díj címén 50 millió forintot fizetnek a fővárosnak és egy olyan szolgáltatás-csomagot is árusítanak majd, amellyel a fesztiválra érkezők kedvezményesen használhatják a BKV járatait, olcsóbban juthatnak be a budapesti gyógyfürdőkbe vagy akár az Állatkertbe is. Az ebből származó bevételből a Sziget hozzávetőleg további 100 milliót fizet majd a fővárosnak. A szóbeli megállapodást a főváros és a Sziget közötti, időközben lejárt szerződés megújítása során foglalják majd írásba, és azt a Fővárosi Közgyűlésnek is jóvá kell majd hagynia – erre feltehetően a február 8-i közgyűlésen bólinthatnak rá a képviselők. Gerendai azonban nem elégedett az alkuval. „Ötvenmillió forint nagy vállalás a részünkről” – mondta, hozzátéve, a most megállapított díj csak egy évre szól, azt jövőre felülvizsgálhatják, ha szükséges.

Nincs ingyen a terület
Bődey János

Tarlós István januárban jelentette be, hogy a jövőben egyetlen budapesti rendezvény sem mentesülhetne a közterület-használati díj alól. „A parttalan ingyenességnek véget kell vetni” – mondta az akkor tartott tájékoztatón a főpolgármester, ahol elhangzott az is, hogy tavaly a rendezvényeknek ingyen biztosított közterületek után 4,5 milliárdos forint bevételről mondott le a főváros. A hvg.hu kérdésére a Főpolgármesteri Hivatal sajtóosztályán nem árulták el, hogy jelenleg melyik rendezvényekkel tárgyalnak még a díjról, illetve hogy idén összesen mekkora bevételre számítanak a közterület-használati díjakból – csupán egy listát juttattak el arról, hogy a rendezvények egy részének tavaly mekkora díjat kellett volna befizetnie. A fentieken kívül kérdés az is, hogy megszűnhet-e az ingyenesen látogatható kulturális rendezvények díjfizetési mentessége is, illetve, hogy mekkora sarcra számíthatnak azok a rendezvények, amelyeken belépődíjat szednek és ahol esetleg még kereskedelmi tevékenység is zajlik.

A Sziget főszervezője, Gerendai Károly szerint egyébként hibás elv alapján szednék be ezeket a díjakat, a rendezvények ugyanis nem arra valók, hogy a város bevételi forrásaiként szolgáljanak, hanem hogy többek között hírnevet szerezzenek, és közvetett bevételeket hozzanak. Nem is beszélve az ingyenes rendezvényekről – ilyen például a szintén a Sziget Kft. által szervezett családi esemény, a Gyerek Sziget, amelyről szintén tárgyaltak a városvezetéssel. Bár a részletekről később állapodnak meg, Gerendai annyit elárult, hogy az előzetes tervek szerint ha fizetnek is területhasználati díjat, az nem lenne magasabb a főváros által biztosított támogatás összegénél. Ez tavaly nyolcmillió forint volt – tette hozzá.

„Ha az újfajta fővárosi logika érvényesül, akkor alig van esély rá, hogy idén is lesz kiállítás” – mondta a hvg.hu-nak Bakos Gábor, a tavaly 11-ik alkalommal megrendezett ingyenes ARC plakátkiállítás egyik alapítója és főszervezője. A Felvonulási téren megrendezett kiállítás szervezőivel, akik nemrég adták be a fővárosnak az idei eseményre vonatkozó engedélykérelmet, még nem kezdeményezett tárgyalásokat a városvezetés a közterület-használati díjról, igaz, az alapító szerint nem is nagyon lenne miről beszélni, hiszen a hozzávetőlegesen 20-25 milliós készpénzigényű költségvetéssel működő kiállítás valószínűleg nem tudná kigazdálkodni még a legalacsonyabb összegű díjat sem.

Idén akár el is maradhat
arcmagazin.hu

Az ARC Művészeti Szolgáltató Kft.-nek a főváros listája szerint a tavalyi rendezvény után, a Felvonulási tér Benczúr és Damjanich utca közötti szakaszáért 62,4 millió forint használati díjat állapítottak meg, de a rendezvény teljes díjkedvezményben részesült. Bakos Gábor szerint egyébként tavaly év elején, még a Demszky Gábor vezette hivatal egy hozzávetőlegesen 60 millió forintos díjat kért volna a területért, de később a felelős bizottságban sikerült újratárgyalni a kérdést, így nem kellett kifizetniük a kért összeget. „De rendezvény és rendezvény között is van különbség” – mondta az ARC társalapítója.

„Kulturális rendezvényeket piaci alapon nem nagyon lehet működtetni” – foglalta össze véleményét Zilai Zoltán, a Budai Várban rendezett Borfesztivált szervező Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. „Csak elvenni, az nem feltétlenül szerencsés, ha kulturális rendezvényről van szó” – tette hozzá a szervezőcég vezetője, aki szerint a fesztivál után nem a fővárosnak, hanem a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és a budavári önkormányzat tulajdonában lévő Várgondnokság Nonprofit Kft.-nek fizetnek területhasználati díjat.

A közterület-használati díjak kivetésének megszigorítása érzékenyen érintheti a Hősök terén megrendezett Nemzeti Vágtát is, amelynek szervezőitől a Napi Gazdaság korábbi információja szerint 100 milliós díjat kérne a főváros. A júniusban tervezett vetélkedés a lap szerint egyébként eddig rendre mínuszban zárt, tavaly például 70 millió forint veszteséget írtak le a rendezők. Tamás István, a versenyt létrehozó és szervező Vágta elnöke a lapnak elmondta, eddig is fizettek területhasználati díjat: tavaly ötmillió forintot utaltak át a főváros kasszájába az Andrássy út egy részére települt kereskedelmi egységek által elfoglalt terület után. A Hősök terén egyébként ingyenesen látogatható Vágta után területhasználati díjat fizetni szerinte olyan, mintha a margitszigeti vagy a szabadság-hegyi sétautakra is kivetnék a közterhet.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról