A Süddeutsche Zeitung cikke a magyarországi „nagy tisztogatásról”
A Süddeutsche Zeitung "A nagy tisztogatás" címmel közölt cikket kedden tárcarovatában a magyar szellemi-kulturális életben zajló személyi változásokról. A lap külön keretes írásban tette közzé a Német Filozófiai Társaság elnökének, Julian Nida-Rümelinnek, és tiszteletbeli tagjának, Jürgen Habermasnak a felhívását a megtámadott magyar filozófusok védelmében.
Michael Frank, a újság munkatársa azzal kezdi írását: a pécsi Kodály-központ működési költségeire 2,4 millió eurót szavazott meg a budapesti kormány. A pénz forrása azonban az a tétel, amelyet korábban a független színházak kaptak. "4,5 millió eurónak megfelelő állami támogatásukat eltörölte a kormány. Pedig Magyarország az utóbbi időben, legalábbis külföldön, elsősorban független produkciókkal hívta fel magára a figyelmet. Nemzetközi szinten jól csengő nevű szakembereknek - Schilling Árpád, Hudi László, Pintér Béla - azonban semmi közük sincs ahhoz a magyaros pátoszhoz, amely a művészetekben és az építészetben is kezdi tönkretenni az országot" - írja Frank.
Szerinte ez a tendencia már a kommunizmustól való búcsú óta érezhető, s most a kétharmados többséggel rendelkező kormány arra használja fel, hogy "az egyébként hallgatag többség tapsától kísérve kemény kézzel felássa az egész kulturális humuszt. Írók, művészek, zenészek, tudósok, értelmiségiek figyelmeztetnek a kultúra gleichschaltolására. Konrád György író 'a diktatúra új fajtájáról' beszél, kollégája, Dalos György a politikát olyan ételhez hasonlítja, amelybe dioxint kevertek."
"Orbán a Fidesz hatalomátvételét 'forradalomként' propagálja. Ezt rögzíti a 'nemzeti együttműködés politikai nyilatkozata' is, amely Orbán személyes ügyét az egész nemzet ügyévé teszi, s amely kormányzati utasítás nyomán kiáltványként ott függ minden hivatali helyiségben. Ez vonatkozik kicsikre és nagyokra. A Nemzeti Színház vezetőjét hamarosan leváltják. Szörnyű bűnt követett el: engedett a román nagykövet kérésének, aki hazája nemzeti ünnepét a színház épületében akarta megünnepelni. A viharos tiltakozás végül megakadályozta ezt. Alföldi Róbert csúfot űzött a magyar lélekből, hiszen 'Romániának része Erdély is, amely korábban a Magyar Királysághoz tartozott' - vetették a szemére.
A Süddeutsche Zeitung szerzője ezután kitér a közszolgálati médiumokban, a múzeumokban, galériákban, az Állami Operaházban végrehajtott személycserékre és Tamás Gáspár Miklós baloldali filozófus ennek kapcsán közzétett felhívására. Megemlíti, hogy a New York-i New School for Social Research professzorai a védelmére keltek egykori kollégájuknak, Heller Ágnesnek, valamint Vajda Mihálynak és Radnóti Sándornak, s levelet írtak Orbán Viktornak. A három filozófust, mint sok más kritikus szellemet, fészekbe piszkítónak és bandának titulálják és sértegetik Magyarországon.
"A kényelmetlen tudósokat többnyire azzal vádolják, hogy nem megfelelően használták fel az állami támogatásként kapott pénzeket. A kormány meg sem próbálja cáfolni azt az állítást, miszerint a személycserék politikailag motiváltak" - írja Michael Frank. Felidézi Vass Lajosnak, az Operaház igazgatójának az esetét, aki egykor kulturális államtitkár volt a szocialista kormányzás alatt. Utóda, Szőcs Géza államtitkár szerint arról van szó, hogy "ki kell javítani a szocialisták által elkövetett hibákat. Ha mindezeket kijavítjuk, akkor ezt rosszindulatúan értelmezik: mindazok a vezető művészek, akik az előző kormány iránti lojalitásuknak köszönhetik a pozíciójukat, azt hiszik, hogy most a fordítottja történik, hogy őket tisztán politikai okból váltják le, ahogyan az elődeikkel történt."
Frank szerint a "nép-nemzeti besorolás játékában a pénz nagy szerepet játszik. Már a Bajnai-kormány is erősen lefaragta a kulturális költségvetést, most pedig még keményebb lépések történnek. A veszteséges intézmény máris ok az elbocsátásra. A kulturális intézményeknek kétharmad részben maguknak kell kigazdálkodniuk a fenntartási költségeket. Tehát minden igazgatót, minden kulturális intézményvezetőt ki lehet rúgni. Operaházak, színházak, múzeumok, gyűjtemények: valamennyien krónikusan veszteségesek. A rossz gazdálkodás és a pazarlás sztereotíp indoklásává vált szinte minden elbocsátásnak, illetve a szerződéshosszabbítás megtagadásának."
A Süddeutsche Zeitung külön keretes írásban tette közzé a Német Filozófiai Társaság elnökének, Julian Nida-Rümelinnek, és tiszteletbeli tagjának, Jürgen Habermasnak a felhívását a megtámadott magyar filozófusok védelmében. „A mai napon azzal a felhívással fordulunk az Európai Bizottsághoz, hogy a magyarországi médiatörvényt ne csak az aktuálissá vált jogi vizsgálatnak vessék alá, hanem egyidejűleg tárják fel a magyar kormány egyéb intézkedéseit, és egyúttal legyenek tekintettel a kritikus hangokat hallató tudományos kutatókra és értelmiségiekre is. Azzal az országgal szemben, amely ma az Európai Unió elnöki posztját tölti be, s ahol a liberális alkotmányos rend alapvető jogait és eszméit sértik meg, az Európai Parlament túlságosan visszafogott magatartást tanúsít; az Európai Bizottság, mint mindig, most sem egységes; és a Német Szövetségi Köztársaság kormánya szűkszavú jelentéseket ad ki. Joggal követeljük Kínában az emberi jogok betartását, a saját házunk táján azonban nem söprögetünk. Ez bizony a botrányok botránya” - olvasható többek között Nida-Rümelin és Habermas felhívásában.