Navracsics a médiatörvényről: nyomásra nem vonják vissza, de a félreértéseket tisztáznák
Alapvető félreértéseket kell tisztázni a médiatörvénnyel kapcsolatban, amely teljes mértékben a vonatkozó európai uniós irányelvre épül - emelte ki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter kedden kiadott közleményében, amelyben összefoglalta az Európai Parlament szabadságjogokkal foglalkozó, valamint kulturális bizottságainak előző napi strasbourgi összevont ülésén elhangzott érvelését.
"Amennyiben azonban az Európai Bizottság mégis kivetnivalót talál a törvényben, akkor azt orvosolni fogjuk - de elvárjuk, hogy az egyenlő elbírálás elve alapján más tagállamokkal szemben is ugyanígy járjon el" - fogalmazott Navracsics Tibor Brüsszelben a "félreértések" tisztázására utalva.
Navracsics kifejtette a médiatörvény szükségességének okait, utalva a korábban hatályos jogszabályok elavultságára, illetve "a magyar média egyes részeiben uralkodó állapotokra, ami az emberi méltóság és a kiskorúak védelmét, valamint a gyűlöletbeszéd tilalmát illeti". Kiemelte, hogy a törvény együtt, de differenciáltan kezeli a különböző médiatípusokat, figyelemmel azok eltérő természetére. A félreértéseket a miniszter a végleges törvényszöveg ismeretének hiányára vezette vissza.
Jelezte azt is, hogy a meghallgatáson kérdésre válaszolva elmondta: a törvényben szereplő definíciók, mint például az emberi méltóság vagy a kiegyensúlyozott tájékoztatás, mind erőteljesen körül vannak írva magyar törvényekben, korábbi hatósági vagy bírósági döntésekben. Hozzátette: lehet, hogy más-más államokban más és más ezeknek a tartalma, de minden egyes tagállamban létezik ezeknek valamilyen közösen elfogadott, alátámasztott definíciója. Reményét fejezte ki: a képviselők elhiszik Magyarországról, eléggé érett arra, hogy az ilyen definíciókban konszenzusra jusson - áll a közleményben.
Navracsics Tibor a strasbourgi ülésen határozottan elutasította, hogy a kormány visszavonná a médiatörvényt annak a soros elnökségre gyakorolt esetleges hatásai miatt, de megismételte az Európai Bizottsággal való szoros együttműködés fontosságát. A félreérthető problémák tisztázása végett pedig kitért a pénzbüntetés tilalmára kiegyensúlyozatlan tájékoztatás esetén, illetve felhívta a figyelmet a jogorvoslati lehetőségek kiaknázásának fontosságára.
Az EP-bizottság alelnöke, Göncz Kinga (MSZP) ugyanakkor keddi közleményében is megismételte azt a véleményét, hogy "aláássa a magyar elnökség hitelét és veszélybe sodorja programjának megvalósítását a kormány makacs ragaszkodása a több szempontból aggályos médiatörvényhez".
A szocialista képviselő felszólalásában a jogszabály visszavonására szólította föl a magyar kormányt.
Göncz Kinga szerint "a gyors és erős reakció annak a bizalmatlanságnak a megnyilvánulása, amely a magyar kormány féléves tevékenysége nyomán alakult ki a külföldi közvéleményben". "A magánnyugdíjpénztárak államosításától a válságadókig, a tízszeri alkotmánymódosítástól a független intézmények megszállásáig a magyar kormány egy sor olyan lépést tett és tesz, amely megingatja a demokrácia iránti elkötelezettségébe vetett hitet" - hangsúlyozta felszólalásában a képviselő.
Szerinte "furcsa helyzetet teremtene, ha a jogállamiság, a demokratikus intézményrendszer működését előíró koppenhágai kritériumokat egy olyan tagállam kormánya kérné számon a tagjelölt országokon, ráadásul az Európai Unió soros elnöki székében, amelyet sok bírálat ér ezen a téren".