2011. január. 14. 09:16 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. január. 14. 09:09 Itthon

Ellenőrzik a budapesti csatornazsilipeket

A szakemberek átvizsgálják a főgyűjtőket és ellenőrzik a vészkiömlő nyílások akadálymentes zárhatóságát. Ez azért fontos, mert ha hordalék kerül a zárószerkezet alá, akkor a zsilip résnyire nyitva marad és a Duna vize befolyhat a rendszerbe, onnan pedig a városba.

Vízszintemelkedés várható a Dunán a jövő hét elején. Budapesten a Fővárosi Csatornázási Művek ezért megkezdte a főgyűjtők és a csatornazsilipek ellenőrzését. A Fővárosi Csatornázási Művek pénteki tájékoztatása szerint először mindig a föld alatti csatornarendszerben kezdik meg a védekezést. A szakemberek átvizsgálják a főgyűjtőket és ellenőrzik a vészkiömlő nyílások akadálymentes zárhatóságát. Ez azért fontos, mert ha hordalék kerül a zárószerkezet alá, akkor a zsilip résnyire nyitva marad és a Duna vize befolyhat a rendszerbe, onnan pedig a városba. A hét végén az átemelő-telepeket állítják át árvízi üzemmódba és a vízállás alakulásától függően csatornazsilipeket is lezárnak.

Az előrejelzések szerint a felszínen is látható védekezésre még nem lesz szükség, így nem kell a védvonali átjárókat sem eltorlaszolni. Ettől függetlenül, ha kell, a társaság azonnal további védelmi lépéseket tesz. Naprakész riasztási lista alapján, bármikor növelhető a védekezésbe bevonható munkatársak száma.

Budapest 90 kilométernyi fővédvonala már többször jól vizsgázott, például 2006-ban, amikor a 860 centiméteres rekord vízállástól védte meg a várost, vagy mikor 2010-ben 827 centiméteren tetőzött a Duna. Az újabb és újabb árvizek elleni védelem érdekében a Fővárosi Csatornázási Művek folyamatosan ellenőrzi és karbantartja a védvonalakat. 
 
 
 

Hirdetés