Egy e-mailben terjedő valótlan figyelmeztetés arra hívja fel a figyelmet, hogy nagy áruházak parkolóiban újfajta, trükkös módszerrel dolgoznak az autótolvajok. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) tájékoztatása szerint Magyarországon még nem tettek ilyen ügyekről bejelentést.
„A múlt héten a közeli áruházban parkoltam. Amikor kihajtottam, észrevettem egy papírt a hátsó szélvédőn. Amikor leszedtem (addigra már hazaértem), láttam, hogy egy benzinblokk volt. Szerencsémre egy barátom már mondta, hogy ne álljak meg (emiatt), mert valaki várhatja, hogy kiszálljak az autómból” – ezzel kezdődik az interneten terjesztett, új típusú gépjárműlopásokra figyelmeztető levél. Erről az autólopási módszerről azonban a magyar egyenruhások még nem hallottak.
A levélíró szerint ez a technika már egész Franciaországban elterjedt. „Sétálsz a parkolóban, nyitod a kocsidat és beszállsz. Indítasz, rükvercbe teszed a sebváltót. Amikor a visszapillantó tükörben hátranézel, a hátsó szélvédő közepén észreveszel egy papírcetlit. Megállsz, kiszállsz az autóból, és ekkor bukkan fel a tolvaj a semmiből. Beszáll az autódba és elhajt.”
A trükkös tolvajoktól óvó személy szerint, amikor a nők kiszállnak a járműből, biztos nem gondolnak arra, hogy a táskájukat is kivegyék, így az autótolvaj a kocsin kívül megszerzi a gépjármű-tulajdonos lakcímét, lakásának kulcsait, sőt, a személyes okmányait, bankkártyáit és készpénzét is. És mi a teendő, hogy ezt az ember elkerülje? „Amennyiben papírt látsz a hátsó szélvédőre tapadva, zárd be az ajtókat, indíts és menj el onnan! A papírt majd később leszeded.”
Nem magyar sajátosság
A városi legendákkal foglalkozó Snopes.com információi szerint a fenti valótlan figyelmeztetés 2004 óta járja Amerikát. Az oldal szerkesztői azóta figyelik a híreket, de nem sikerült ilyen esetleírásra bukkanniuk. Nem elképzelhetetlen, hogy egy-egy ilyen lopás tényleg megtörtént, de ily módon elkövetett bűncselekmények hullámáról nem lehet beszélni.
Arról nem beszélve, hogy a fent leírt módszer a szerzők szerint nem is lenne túl hatékony. A bevásárlóközpontok parkolóhelyeire ugyanis a többség orral előre áll be, így a cetlit még beszállás előtt felfedezné és eltávolítaná (a csomagtartóba pakolásról nem is beszélve).
A szóbeszéd amerikai terjedéséhez hozzájárulhatott az is, hogy nem egyszer hivatalos személyek is továbbították a levelet, alján hivatalos névjegyükkel – aminek alapján a levelet megkapók azt gondolhatták, hogy létező veszélyről van szó.
Akkor sem feltétlen igaz, ha egy rendőr neve van a levél alján
Kamu lánclevelek nem szándékos "hitelesítésre" egyébként idehaza is volt példa, amikor egy mobiltelefonos csalásokról tudósító, valótlan infókat tartalmazó levelet küldözgettek rendőrségi alkalmazottak.
Ami pedig az autótolvajlási trükköket illeti: tavaly év elején még egy másik "újfajta rablási technikával" riogattak a körlevelek, a tojással dobálós módszernek azonban még a hatékonyságát sem sikerült bizonyítani.