Gyurcsány az alkotmányozás bojkottjára szólítja az ellenzéki pártokat
Senki nem adott felhatalmazást új Alkotmányra, már csak azért sem, mert senki nem kért ilyen felhatalmazást - írja blogjában Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, aki ezért azt javasolja valamennyi ellenzéki pártnak, hogy hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és egyáltalán ne vegyen részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a parlament, "önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új alkotmányát tárgyalja".
„Orbán semmi mást nem akar, mint átfesteni a cégtáblát. A neki végtelenségig lojális, sőt behódolt törvényhozó hatalmat akarja egyszerűen alkotmányozó hatalomnak hívni. Ezzel erősítené azt a hamis látszatot, hogy a nemzet felhatalmazásával, a nép erre a célra megválasztott képviselői adnak új Alkotmányt a hazának - írja legfrissebb blogbejegyzésében a volt miniszterelnök.
De ez nem igaz.
Senki nem adott felhatalmazást új Alkotmányra, már csak azért sem, mert senki nem kért ilyen felhatalmazást. Ezzel szemben azzal érvelni - miként mondják a fideszesek -, hogy ők megmondták: „kis győzelem kis változást, nagy győzelem nagy változást fog hozni”, szimpla szemfényvesztés. Bárhogyan ügyeskedik a miniszterelnök, ez az Alkotmány nem a népé, hanem a Fideszé lesz - szögezi le Gyurcsány, aki ezért azt javasolja, az ellenzék „hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és ne vegyen egyáltalán részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a Parlament, önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új Alkotmányát tárgyalja.
Mutassuk meg a magyar választóknak, a világnak és Európának, hogy olyan vezetése van ma Magyarországnak, amely pár hónapos szűk körű előkészítés után egyetlen párt támogatásával mer és akar alkotmányozni! Mondjuk el mindenhol, hogy az önmaga hatalmába belerészegült hatalom saját Alkotmányát nem meri népszavazásra bocsátani! Terjesszük azokat az ismert felméréseket, amelyek világossá teszik, hogy a választók többsége nem lát okot az alkotmányozásra, hogy nem áll ebben a kérdésben a Fidesz mögött, hogy szeretne népszavazást, de a Fidesz tudomást sem vesz róla!”
Orbán Viktor a tavaly december 24-i Magyar Nemzetben megjelent interjújában azt mondta, Magyarország új alkotmánya 2012. január elsején lép hatályba, az új alaptörvényt jövő év április 25-én, húsvéthétfőn fogadja el az Országgyűlés.
A kormányfő a lapnak az alkotmányozás "menetrendjéről" elmondta, hogy február végén, március elején megkezdődik a nemzeti konzultáció az alkotmányról, március 15-én az Országgyűlés egy ünnepélyes deklarációval átalakítja magát alkotmányozó nemzetgyűléssé, ami nem jogkörbővülést jelent, hanem azt, hogy semmilyen más kérdéssel nem fog foglalkozni, csak az új alkotmánnyal.