2011. január. 03. 21:34 ATV Utolsó frissítés: 2011. január. 03. 21:26 Itthon

Médiatörvény: Lázár János megnyugtat

A Fidesz frakcióvezetője szerint az új sajtótörvénynek szinte egyetlen szakasza sincs, amely ne lenne fellelhető más országok médiatörvényében is.

Túlzásnak tartom, de ez is azt bizonyítja, hogy sajtószabadság van – így kommentálta az ATV-ben Lázár János a Népszabadság és a Népszava mai tiltakozó akcióját a médiatörvény ellen. Mint arról beszámoltunk: a mai Népszabadság címoldalán magyarul és az Unió további 22 hivatalos nyelvén is az olvasható, hogy „Magyarországon megszűnt a sajtószabadság”, míg a Népszava első oldalán magyarul és angolul tiltakoznak és követelik a sajtószabadságot.

A Fidesz frakcióvezetője a hazai „politikai jellegű” tiltakozásokból és a külföldi bírálatokból is a konkrétumokat hiányolja. Mint mondta, az újságírókkal beszélgetve jóval figyelemre méltóbb dolgokat hallott, számára az ő véleményük adott esetben fontosabb volt, mint néhány nagykövet, vagy éppen egy külföldi sajtóorgánum álláspontja.

...brit, olasz és német példákból merítkezik

Lázár hangsúlyozta, az új sajtótörvénynek szinte egyetlen szakasza sincs, amely ne lenne fellelhető más országok médiatörvényében is. Elmondta, a magyar törvény általában a brit, olasz és német példákból merítkezik, de természetesen figyelembe veszi a közép-európai mintákat is. Így például számos esetben a médiahatóság vezetőjét a kormányzat nevezi ki, tagjait pedig a parlamenti többség választja, erre természetesen a parlamenti erőviszonyok rányomják a bélyeget – mutatott rá. Farizeus és a valóságnak nem megfelelő álláspont, hogy a parlamenti többség és a médiahatóság között más országokban nincs összefüggés – vélekedett.

A bírság pedig mindenütt jellemző, vannak országok, ahol 200 milliós büntetést is kiszabnak – érvelt tovább Lázár, aki azokat a félelmeket is túlzásnak tartja, melyek szerint a 25 millió forintig terjedő szankciókkal egyes médiaszolgáltatókat próbálnának ellehetetleníteni. Lázár szerint éppen ezért jó dolog, hogy a bírság összegét illetően igen nagy mozgástere van a médiahatóságnak.

"Kell eszköz a médiahatóságnak"

Lázár továbbá hangsúlyozta, vannak olyan abszolút erkölcsi értékek, amelyeknek a védelme mindannyiunk közös érdeke. Ilyen például a család és a gyermekek védelme, de a gyűlöletbeszéd elleni fellépés kérdése is. Németországban például sok esetben a bírságokat, vagy egy sajtóorgánum működési feltételeinek megszüntetését éppen a gyűlöletbeszéd, illetve annak szélsőséges megnyilvánulási formái váltják ki. A magyar újságírók közül sokan azt kérik számon a jobboldali konzervatív erőkön, hogy tegyenek a gyűlöletbeszéd ellen, amikor pedig próbáljuk megteremteni ennek az eszközeit, akkor meg ez a probléma – fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője. Márpedig úgy nehéz bizonyos értékeket – mint az alkotmányosság, vagy az emberi méltóság tiszteletben tartása - kikövetelni, ha közben eszköztelen a médiahatóság.

Lázár szerint az MSZP-nek is van szerepe abban, hogy a médiatörvény Európában és világszerte is ilyen erőteljes tiltakozást váltott ki. A fideszes honatya úgy véli, bár az MSZP sokat tett az utóbbi időkben azért, hogy lerombolja magát, „mindannyian tudjuk, hogy sokkal több annál, mint ami a parlamenti frakciója”. Lázár ezért biztos benne, hogy a szocialisták mozgósították nemzetközi kapcsolataikat. Voltak ugyanakkor más médiumok a konzervatív és a „baloldali világban” is, akik visszautasították ezeket a kritikákat – fűzte hozzá.

Lázár még megjegyezte, felelőtlenség úgy nyilatkozni egy törvényről, hogy annak szövege még meg sem jelent a Magyar Közlönyben és a hiteles fordítás nem áll az adott ország kormányának rendelkezésére. A jogalkalmazók egyébként is megérdemlik a bizalmat, ha pedig problémák lesznek a törvénnyel, akkor lehet változtatni, ezért is jó, ha van a parlamentben egy kétharmados biztos többség – nyugtatta tovább az aggódókat Lázár.

A videót itt nézheti meg!

Hirdetés