2010. december. 17. 10:57 Klubrádió Utolsó frissítés: 2010. december. 17. 10:58 Itthon

Szakértő: "túlélő üzemmódban van az egészségügy"

Bodrogi József egészségügyi szakember szerint, ha valóban igaz, hogy 100 milliárdot akar elvonni a gyógyszerkasszától a kormány, akkor várhatóan azt a betegekkel fizetettik majd meg.

Túlélő üzemmódban van az egészségügy Magyarországon - jelentette ki a Klubrádió reggeli műsorában Bodrogi József. Az egészségügyi közgazdász a Klubrádióban elmondta, hogy 53 milliárdot fizet a kasszába a gyógyszeripar, a többit a közpénzekből finanszírozzák. Jelenleg 340 milliárdot fordítanak a gyógyszertámogatásokra. Az egyetemi tanár szerint azonban figyelembe kell venni, hogy milyen hullámokat indít el, ha egy "követ bedobunk a tóba". "Magyarországon ugyanis az egészségi állapot is katasztrófális és jelenleg csak rövid távon, gyógyszerekkel kezelik az embereket" - véli. 

Szerinte, ha az egészségügyből kivonnak 100 milliárdot, akkor vagy az ipar, vagy a fogyasztók fizetik meg. A külföldi gyárak azonban szerinte abba nem fognak belenyugodni, hogy a gyógyszerek árát csökkenjen illetve hogy még olcsóbb, originális, magyar gyógyszerek kerüljenek nemzetközi piacra. Ezért várhatóan a betegek terhei nőnek majd.

"A magyar közpénzek egészségügyi felhasználásának aránya Magyarországon a legalacsonyabb az egész unióban és ezt tovább akarják csökkenteni" - tette hozzá a szakember. Bodrogi József arra is felhívta a figyelmet, hogy a választások előtt azt ígérte a Fidesz, hogy 4 év alatt rendbe teszi az egészségügyet, ennek azonban most épp az ellenkezőjét csinálja.

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.