2010. december. 15. 14:23 MI Utolsó frissítés: 2010. december. 15. 14:24 Itthon

Visszaállítják az ár- és belvízvédelem központi szervezetet

Mobil védelmi osztagok létrehozása lesz az egyik legfontosabb feladata a tervek szerint a közeljövőben felálló új ár-és belvízvédelmi központi szervezetnek - közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság Országos Műszaki Irányító Törzsének vezetője sajtótájékoztatón szerdán Gávavencsellőn.

A mobilizálható védelmi osztag veszélyhelyzet esetén néhány órán belül az ország területén bárhol bevethető lesz - mondta el Láng István. Ilyen egységet jelenleg a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Igazgatóság működtet, amely az eddigi tapasztalatok szerint hatékonyan vett részt az árvízi védekezésben: az árhullám folyamatos követése mellett mintegy tíz településnek segédkezett a védvonalak kiépítésében - ismertette a műszaki irányító törzs vezetője. 

Láng István ugyanakkor kiemelte: a védekezésben emellett fontos szerepet kap az árvízvédelmi rendszer fejlesztése is, melyet a Vásárhelyi-terv keretében folytatna a kormányzat. A töltések erősítésével, a tározók építésével, a hullámterek rendbetételével növekedne az árvízi biztonság és csökkennének a védekezés költségei. Az ár- és belvízvédelmi, valamint kárelhárítási feladatokra idén 25 milliárd forintot fordítottak - fűzte hozzá. 

Az árvízi és belvízi helyzettel kapcsolatban elmondta: jelenleg kétezer kilométer hosszú védvonalon van árvízi védekezés, a belvízzel elöntött terület nagysága eléri a 3170 négyzetkilométert, melyből 1700 négyzetkilométer szántó. Ezek a területek lefagytak, így valószínűleg csökkenni fog a szivattyútelepekre érkező víz mennyisége, de az elöntött területek nagysága nem változik a fagy miatt - ismertette az irányító törzs vezetője. Jelenleg kétszáz település és huszonkilenc vízgazdálkodási társulat tart fenn valamilyen fokú belvízvédelmi készültséget az országban. 

A Tiszán levonuló eddigi harmadik legnagyobb árhullám kedden érte el Tiszabercel térségét, ahol 806 centiméteren tetőzött a folyó - közölte a tájékoztatón Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A védvonalak mentén jelenleg Tiszatelek és Tokaj között van harmadfokú árvízvédelmi készültség; Szabolcsveresmart és Tiszatelek között másod-, Záhony és Szabolcsveresmart között pedig elsőfokú a riasztási szint.  

A térség folyói közül a Krasznán lassú az apadás, ezért még mindig másodfokú a készültség. A Lónyay-főcsatorna torkolati szakaszán harmadfokú készültség fenntartása mellett védekeznek, az árvízkaput zárva tartják - tette hozzá a szakember. Bodnár Gáspár közlése szerint a megépített védvonalakat egyelőre nem bontják el. 

A nyíregyházi vízügyi szervezet vezetője a belvízi helyzettel kapcsolatban elmondta: tizenkét belvízvédelmi szakaszon van készültség, a legsúlyosabb helyzet Felső-Szabolcs két szakaszán van. Az igazgató tájékoztatása szerint 290 négyzetkilométer az elöntött terület nagysága; a megyében harminchét önkormányzat védekezik a belvíz ellen, a legmagasabb készültség továbbra is Újfehértón van. A térségben mintegy háromszáz lakóház van veszélyben.

Hirdetés