Köztévéteszt: a Fideszé a legtöbb szó az Index szerint
Az MTV novemberi műsorainak szúrópróbaszerű vizsgálatából kiderül, hogy a köztévé nem teljesíti a kiegyensúlyozottság és pártatlanság médiatörvényben rögzített előírását - írja az Index. Sem az egyes műsorokban, sem egy 24 órás műsorfolyamban, sem öt nap átlagában nem jutnak egyenlően szóhoz a kormánypártok és az ellenzékiek.
A lap a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos bejelentést érintő híradások okán vizsgálta az MTV-t. Megállapították, hogy a köztévé esti Híradójában - Matolcsy György bejelentésének napján - az ellenérdekelt oldalt, a Stabilitás Pénztárszövetséget alig engedték szóhoz jutni (24 mp), majd a kormánydöntésről szóló blokk után egy, a Stabilitást lejárató hírt adtak közzé.
Az Index arra jutott, hogy az ilyen típusú tudósítás nem példa nélküli. Több napot is kiválasztva a közéleti-politikai műsorok kormánypárti-ellenzéki megszólalásait elemezték az ORTT korábbi tartalomelemző eljárásának megfelelően, azaz a pártpolitikai kötődéssel rendelkező szereplőknek nemcsak a nyilvános megszólalásait néztük, hanem azt is, amikor róluk beszéltek. A Ma Reggelt, az esti Híradót, a Parlamenti Naplót és Jelfogót vizsgálták. Arra jutottak, hogy a kiegyensúlyozottság és a pártatlanság elve által megkövetelt ötven-ötven százalékos részvétel helyett az MTV-ben is kétharmaduk van a kormánypártoknak: a Fidesz és a KDNP 246 perces jelenléte mellett a három ellenzéki pártra csak 111 perc jut.
Az is kiderült, hogy a Híradóban szinte majdnem kizárólag csak bűnügyekkel kapcsolatban esik szó a legnagyobb ellenzéki pártról. Az Este szinte teljes kormánypárti uralom alatt áll, már októberben kimutatták, de a tendencia folytatódott. A reggeli műsorral kapcsolatban azt írják "szinte már kiegyensúlyozott".
A cikkben az is szerepel, hogy az Echo tévéből importált Obersovszky Péter és Jegyes-Tóth Krisztina műsorvezetők napjain (szemben a Krizsó Szilvia - Süveges Gergő párossal) a civil vendégek is jobboldali kötődésűek.
Az egykori KDNP szóvivő, Halász Zsuzsa vezette Jelfogó az egyik legrosszabb eredményt produkálta - legalábbis a november 4-i adásában. A Parlamenti Napló ugyanakkor – a vizsgált napon – kiegyensúlyozottnak tűnt.