2010. december. 10. 17:30 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 11. 11:50 Itthon

Keller Lászlót gyanúsítottként hallgatták ki

Keller László korábbi szocialista közpénzügyi államtitkárt a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) gyanúsítottként hallgatta ki - közölte értesülését a Magyar Nemzet internetes kiadása.

A lap internetes oldalának érdeklődésére Fazekas Géza, a nyomozó ügyészség szóvivője - név említése nélkül - arról számolt be, hogy november 30-án hivatali visszaélés bűntettének alapos gyanúja miatt hallgattak ki egy korábbi közpénzügyi államtitkárt. A szóvivő azt mondta, hogy az ügy 2004 végére nyúlik vissza, amikor is a vádhatóság megállapítása szerint a volt államtitkár - kihasználva pozícióját - vizsgálatot indított egy Somogy megyei vadászat ügyében. Akkor az ügyészség kénytelen volt felfüggeszteni a nyomozást, mivel az Országgyűlés nem szavazta meg a volt államtitkár mentelmi jogának felfüggesztését, így nem lehetett őt kihallgatni.

Fazekas Géza az MTI megkeresésére - az érintett nevét szintén nem említve - az mondta, hogy a volt közpénzügyi államtitkár panasszal élt a gyanúsítás ellen, tagadta a terhére rótt bűncselekményt, és megtagadta a vallomástételt. A szóvivő közlése szerint a Legfőbb Ügyészség azután rendelkezett a nyomozás folytatásáról, hogy a politikus a 2010-es országgyűlési választáson már nem szerzett mandátumot. A gyanúsítotti idézést november elején küldték ki  a volt államtitkárnak, november 30-án pedig hivatali visszaélés gyanúja miatt kihallgatták.

Az ügy lényegéről szólva Fazekas Géza azt mondta: az még a volt államtitkár egyik 2004-es vizsgálatával függ össze, a közpénzügyi államtitkár ugyanis vadásztatással összefüggésben kért adatokat állami hatóságoktól és gazdálkodó szervezetektől. A szóvivő emlékeztetett: már az adatkéréskor több szervezet jelezte aggályait, hogy adatvédelmi szempontból kifogásolható az államtitkár kérése, az ÁPV Rt. és a Honvédelmi Minisztérium pedig megtagadta a teljesítését. Fazekas Géza jelezte: az adatvédelmi biztos is jogsértőnek tartotta az adatkezelést.

A főügyészség szerint az adatkérésnek sem a célja, sem a jogalapja nem volt feltüntetve a megkeresésekben, és a kérés önmagában sem volt jogszerű. A közpénzügyi államtitkárnak pedig olyan személyes adatok kerültek a birtokába, amelyek a rendszerezésükkel alkalmasak voltak szervezetek, személyek kapcsolati hálójának feltérképezésére, ezzel pedig az érintett személyeknek, szervezeteknek hátrányt - például bizalomvesztést - okozott az államtitkár.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.