Legfőbbügyész-választás: az alapkoncepció elhibázott
A törvény kontrollja marad az ügyészségnek, de az nem baj, hogy nem interpellálható majd a legfőbb ügyész - mondta Szentpéteri Nagy Richárd az m1-en.
Ilyen felhatalmazással bíró erő azt tesz a joggal, amit akar, azok a szavak, amelyek eddig érvényesek voltak, ma már egészen mást jelentenek - mondta Szentpéteri Nagy Richard az m1 Ma reggel című műsorában Polt Péter legfőbb ügyész megválasztását kommentálva.
A jogász-politológus arról is beszélt: látható, hogy van egy olyan szándék, miszerint a legfőbb ügyész pozíciójához hasonló tisztségek esetében ne politikai ciklusokhoz kötődjön a megbízatás hossza. Ugyanakkor úgy látja: az a módosítás miszerint, ha nem sikerül utódot választani, marad az éppen hivatalban lépő jelölt - nem jó irány. Szentpéteri szerint az alapkoncepció elhibázott: az államfőnek nem jelölni kellene, hanem neki kellene jelöléseket beterjeszteni, s az ő dolga kellene, hogy legyen a kinevezés.
Az interpellálhatóság megszűnésével kapcsolatban azt mondta: korábban valóban faramuci helyzetet eredményezett, így a megszűnése jó lehet. Ugyanakkor azt is hozzátette: az is érdekes helyzet volt, hogy nem volt következménye annak, ha a parlament nem fogadta el a választ. "Ez különösen akkor volt érdekes, amikor ciklusokon átívelő mandátumról volt szó"- tette hozzá.
A kérdésre, hogy ki, mi gyakorolhat a jövőben kontrollt az ügyészség felett, Szentpéteri Nagy Richard azt mondta: a törvény. Ugyanakkor azt is hozzátette, ma olyan helyzet van Magyarországon, amikor a kormánytöbbségnek joga és lehetősége van bármilyen törvény, többek között az alkotmány megváltoztatására.