Büdös szennylé tör fel Szikszón
Az idén már három lakossági bejelentés érkezett a csatornákból ömlő szennyléről, amely bűzös, de legutóbb kifejezetten véres váladékos volt.
Ipari méretekben "tör fel" a bűzös, olykor véres szennylé a Borsod megyei Szikszó egyik utcájában a szennyvízaknából - mondta Kaposi Zoltán, a Szikszói Környezet- és Természetvédelmi Egyesület elnöke hétfőn az MTI-nek. A helyi SZATEV Fehérjefeldolgozó-, Takarmánygyártó és Közszolgáltató ZRt. közleményben cáfolta, hogy a társaság lenne a felelős.
A környezetvédő egyesület elnöke kifejtette: az idén már három lakossági bejelentés érkezett a csatornákból ömlő szennyléről, amely bűzös, de legutóbb kifejezetten véres váladékos volt. Hozzátette: az illetékes hatóság (az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség) munkatársa mintát is vett a szennyből, ennek vizsgálata jelenleg még tart. Véleménye szerint nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy megállapítsák, mi jön a csatornából. "Ha akkor kijött volna a szolgáltató, amikor a hatóság vizsgálódott - és erre kérte is az érintetteket -, meggyőződhetett volna a bűzös lé állagáról. De nem jött ki a kérésre sem" - mondta Kaposi Zoltán.
A SZATEV Zrt. közleményben reagált a történtekre. A társaság menedzsmentje úgy fogalmazott: a kialakult helyzetért nem a fehérjefeldolgozó üzem a felelős, mivel az üzemben képződő szennyvíz előkezelés után, külön nyomás alatt álló ágon, közvetlenül jut a városi szennyvíztelepre, így nem keveredhet a városi kommunális szennyvízzel. Kitértek arra is, hogy a SZATEV " közfeladatot ellátó, részben állami tulajdonban lévő cég" üzemelteti leányvállalatán keresztül Szikszó város ivó- és szennyvízhálózatát.
Szerintük a múlt hét sajnálatosan csapadékos időjárásának eredményeként alakult ki Szikszó mélyen fekvő utcájában a csapadékvízzel kevert szennyvíz-visszafolyás, amely a város nevezett részén nem egyedi jelenség - írták. Hozzátették, ezt bizonyítja az idén november végén keltezett Környezetvédelmi Felügyeleti vizsgálat jegyzőkönyve, amely leszögezi, hogy a kérdéses részt ellátó átemelő szivattyú üzemszerűen működik, de a csapadékvízzel keveredett, rendkívüli mértékben, (kétszeresére) megnövekedett vízmennyiséget, a rendszer nem képes kezelni.
A probléma megoldása a szennyvíztelep és rendszer bővítése, amely nem az üzemeltető feladata - olvasható a közleményben. A közlés szerint az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt., mint a SZATEV résztulajdonosa úgynevezett havária (természeti körülmény során előállt helyzet) esetére felajánlotta, hogy más üzemeibe befogadja és feldolgozza a szikszói gyárból érkező hulladékot, ezzel is csökkentve a rendkívüli helyzetekben a városban kialakuló áldatlan állapotokat, továbbá a tulajdonosi kör haladéktalanul egyeztetéseket kezdeményez a helyi önkormányzattal.
Füzesséri József (független) Szikszó polgármestere az MTI-nek azt mondta: örömmel fogadta, hogy a társaság tulajdonosi köre hajlandó a városvezetéssel egyeztetni. Sajnálatosnak tartja ugyanakkor, hogy amikor a szennyezés történt, nem jelent meg a cég egyik képviselője sem, pedig már akkor intézkedhettek volna a probléma megoldásán. Mint mondta, ha a rendszernek vannak hibái, kijavításában, karbantartásában az önkormányzat partner. Minden pályázati lehetőséget megragadnak, nem zárkóznak el az együttműködéstől. A szolgáltató egyetlen egy alkalommal sem jelezte, hogy a rendszernek bármi hibája lenne. Az pedig, hogy kerülhetett-e a SZATEV anyagából a lakosság szennyvízhálózatába, a vizsgálat majd megállapítja - fűzte hozzá. Közölte: amennyiben a szolgáltató nem tud úrrá lenni a problémán, kezdeményezni fogja a képviselőtestületnél a víz- és csatornaszolgáltatásra vonatkozó szerződés felbontását.