Szócska: a szülészetben kulturális változásra van szükség
Az egészségügyért felelős államtitkár szerint mindenki ott szüljön, ahol szeretne, ám a kormány semmilyen jogszabályt nem fog támogatni, amely a művi terhességmegszakítást segíti.
Az egészségügyért felelős államtitkár szerint "a közéletben lezajlott, otthonszüléssel kapcsolatos mozgalom" nem egészen az otthonszülésről, hanem a szülészet mai állapotáról, a humánus szülés igényéről szól. Annak megoldásához kulturális változásra van szükség - mondta Szócska Miklós csütörtökön egy budapesti konferencián.
Az államtitkár úgy látja: kialakult egy olyan kultúra, amely minden eszközzel próbálja akadályozni a népszaporulatot. Szólt arról, hogy sokan a munkahelyük megtartása érdekében nem mennek el szülni, pedig - véleménye szerint - a magyar fiatalok gyermekvállalási hajlandósága még a franciákénál is nagyobb. Már csak el kellene érni, hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon, mivel a demográfiai trendek már megkérdőjelezik az egészségügyi ellátórendszer fenntarthatóságát - fogalmazott. A szülészethez hozzátartozik az abortusz is, amelyből évente negyvenháromezret végeznek Magyarországon. Ezzel kapcsolatban az államtitkár hangsúlyozta: semmilyen jogszabályt nem fognak támogatni, amely a művi terhességmegszakítást segíti.
A Semmelweis Mozgalom által szervezett "A szülészet újjászületése, avagy az anya és babarát szülészeti ellátás lehetőségei" című konferencián Szócska Miklós azt mondta, egyetért azzal, hogy minden anyának joga van eldönteni, hol kívánja világra hozni a gyermekét. A témában pénteken folytatják az egyeztetéseket szakmai szervezetekkel, már a konkrét jogszabályról. Ennek kapcsán Szócska Miklós megjegyezte: a szervezetek nem zárkóznak el attól a megoldástól, hogy az "otthonszülést közelítsék az intézményekhez".
Az államtitkár azt mondta, konkrét ígéreteket nem tenne, mivel most egy kulturális változásról van szó, és szerinte hosszú folyamatnak nézünk elébe. Mindezek mellett Szócska Miklós bízik abban, hogy a probléma megoldódik. Az egészségügyben hadigazdálkodás folyik - fogalmazott az államtitkár annak kapcsán, hogy a költségvetés egészségügyi része a GDP arányában 5,5-ről 4,3-ra csökken, pedig - mint hangsúlyozta - "ha tehetné, már holnap elkezdene bababarát szülészeti központokat építeni"