Ami nem pártpolitika: mi legyen a konyhasóval?
Tél van, hó esett, így több helyen – például a Parlament miniszterelnöki bejáratánál, a déli, I. kapunál – sózzák a járdát, mégpedig konyhasóval. Jó-e ez így? Van-e idevonatkozó elképzelése a kormányzatnak, illetve a zöld kérdésekkel szívesen operáló ellenzéki pártnak? Utánajártunk.
Illés Zoltán vidékfejlesztési államtitkár szerint az eddigiekhez képest másfajta gyakorlatra van szükség, ami a sózást illeti. „Karthágó óta tudjuk, hogy az utak sózása tönkreteszi a talajt. A legenda szerint sóval hintették be Karthágó romjait, hogy terméketlenné tegyék azt a földet.”
A konyhasó tönkreteszi a talajt, a növényzetet, a hidak szerkezetét, a kocsik alvázát, az autógumit, a cipőket, a folyókat, korrodálja a vezetékeket. „Csak azt teszi tönkre, amivel érintkezik és majdnem mindennel érintkezik” – közölte a Fidesz környezetpolitikusa.
Illés szerint azonban van megoldás: a kalcium-klorid vagy a magnézium-klorid kiváltja a konyhasót, viszont csak tíz-húsz százalékkal drágább nála. Hozzátette: különböző műtrágyafajtákkal is megoldható a jegesedés gátlása, márpedig a műtrágya szintén jóval kevésbé káros, mint a konyhasó. „Szükség lenne a konyhasó tiltására és az egyéb szerek ösztönzésére, de nem tudok róla, hogy jelenleg lenne ilyen törvény vagy törvénytervezet” – ismerte el az államtitkár. Mivel közlekedésről van szó, az ő minisztériumán kívül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium „is érintett abban, hogy egy ilyen jogszabály készüljön el” – fogalmazott.
Arra a fölvetésre, hogy a magát ökopártként meghatározó Lehet Más a Politika (LMP) idevonatkozó esetleges törvényjavaslatára lenne-e igény, Illés úgy reagált: „Ha ebbe az irányba mutató törvényjavaslata lesz az LMP-nek, azt nagy szeretettel fogadom.”
A politikus úgy fogalmazott, hogy bizonyos lépések az előző kormány idején születtek: a nemzeti parkok útjain ugyanis megtiltották a sózást.
A hvg.hu kérdésére a vidékfejlesztési államtitkár úgy felelt: az önkormányzatoknak rendeleti úton lehetőségük van a sózás tiltására. „Vitézy Dávid (a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgatója – szerk.) jelezte számomra, hogy a fővárosi utakon szeretné elérni a konyhasó használatának tilalmát és én messzemenőkig támogatom a javaslatát” – hangsúlyozta Illés Zoltán.
„Az LMP önkormányzati képviselői nagyon aktívan foglalkoznak ezzel a témával. Mindenképpen szükségesnek látjuk a sózás megszüntetését” – fogalmazott megkeresésünkre Jávor Benedek. Az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának LMP-s elnöke – az Illés által mondottakkal egybehangzóan – hozzátette: az élővilág mellett az épületeket, járműveket, de például a cipőket is mérhetetlenül károsítja a konyhasó. „Vannak alternatívái a sózásnak az apró kavicstól a magnézium-kloridig. A homok is megfelelhet sok helyen” – hangsúlyozta.
Az ellenzéki politikus szerint a problémát önkormányzati szinten kell kezelni. „Az önkormányzati képviselőink abszolút rajta vannak az ügyön” – mondta. Arra a kérdésre, hogy miért nem nyújtanak be törvényjavaslatot a témában, tekintve, hogy a törvény magasabb szintű jogszabály, mint a rendelet, törvényt viszont csak az Országgyűlés hozhat, Jávor azt felelte: „Nem szeretnénk átnyúlni az önkormányzatok feje fölött. A közterületek fönntartása, a síkosságmentesítés önkormányzati feladat. Lehet és érdemes szorgalmazni, hogy az önkormányzatok a megfelelő döntéseket meghozzák, de a szubszidiaritás elvének figyelembevételével azt gondolom, hogy az ide vonatkozó szabályozást önkormányzati szinten kell meghozni” – mondta Jávor.
A hvg.hu felvetésére, hogy a Lehet Más a Politika nem bővelkedik önkormányzati képviselőkben, Jávor elismerte: pártja „ott tud közvetlenül föllépni az önkormányzatokban, ahol jelen vannak a képviselői”. A Fenntartható Fejlődés Bizottságának elnöke abban bízik, hogy az LMP-s önkormányzati képviselők „el tudnak indítani egy olyan folyamatot, ami esetleg átterjedhet más önkormányzatokra is”, tekintve, hogy a kérdés nem pártfüggő. Abban bízik, hogy fideszes vagy szocialista önkormányzati képviselők számára is mintául szolgálhatnak azok az önkormányzatok, ahol a helyi LMP-s képviselők kezdeményezésére rendeletet fogadnak el a sózás ellen. „Itt félre kell tenni a pártpolitikai nézetkülönbségeket, és közösen dolgozni ennek a problémának a kezelésén” – vélte. Az LMP volt főpolgármester-jelöltje ugyanakkor nem tud arról, hogy Budapesten, a városházi frakciók között lett volna ide vonatkozó pártközi egyeztetés. Jávor „a maga részéről” a konyhasó teljes tilalmát is, de a másfajta jegesedésgátlókra való átállás ösztönzését is támogatható elképzelésnek tartja.
Szegő Péter