2010. november. 08. 06:46 MTI/Népszabadság Utolsó frissítés: 2010. november. 08. 07:02 Itthon

A jómódúakat ösztönzik gyerekvállalásra az új szabályok

Leginkább a jól kereső, kétgyerekes párokat ösztönözheti a gyerekek után járó adókedvezmény a harmadik utód vállalására, a szegények gyermekvállalása csökkenhet, és az alsó középosztály termékenysége sem fog nőni szakemberek szerint. Ennek ellenére valamivel több gyerek születését várják a következő két évben, mint az idén - írja a Népszabadság.

Kapitány Balázs demográfus szerint a mostani változások leginkább a jól kereső, kétgyerekes párokat ösztönözhetik egy harmadik gyerek vállalására. Kutatások szerint ugyanis ezen párok egy része szeretne még egy gyereket, de tartanak életszínvonaluk csökkenésétől. Az ő számukra segítséget jelenthetnek az adókedvezmények a pozitív döntés meghozatalához.

A szakember szerint ha a családi pótlék inflációkövető emelése nem történik meg, az a szegényebbek gyerekvállalására negatívan hat, és valószínű, hogy az alsó középosztály gyerekvállalása sem fog emelkedni. Összességében azonban úgy véli, ha a legszegényebbek gyermekvállalási kedvét nem fogják nagyon vissza, akkor 2012-re nőhet a születések száma. 

Tóth Olga szociológus úgy véli, a kormányzati intézkedések hatására rövid távon, két-három évig nőhet a születések száma, de ha nem követik további lépések, akkor vissza fog állni a jelenlegi szintre. A szakember a Népszabadságnak azt mondta, az új szabályok hibája, hogy nem segítenek a pályakezdő, alacsony jövedelmű párokon, nem ösztönzik őket arra, hogy még a húszas éveikben merjék vállalni első gyereküket. Megjegyezte, hogy a családi pótlék változatlanul hagyása is illik ebbe a sorba, ami egy értékválasztást jelez a kormány részéről: azt, hogy csak a magas jövedelműeket szeretnék több gyerek vállalására ösztönözni.

 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.