2010. november. 02. 07:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 02. 08:01 Itthon

Népszabadság: önkormányzati dolgozókat is kirúghatnak indoklás nélkül

A kormánytisztviselők után az önkormányzatoknál dolgozó köztisztviselőket is indokolás nélkül rúghatnák ki - írja a Népszabadság. A közszolgálati jogviszonyt a munkáltató felmentéssel indokolás nélkül megszüntetheti – így módosítaná három fideszes képviselő a köztisztviselői törvényt.

A javaslat szerint el kellene bocsátani mindenkit, akinek a munkahelye jogutód nélkül megszűnik, és menesztenék azt a vezetőt is, akinek a vezetői megbízatását visszavonták, és foglalkoztatására más köztisztviselői munkakörben nincs lehetőség - írja a lap.

A Kósa Lajos, Kovács Zoltán és Tarlós István által jegyzett, a Népszabadság szerint minden egyeztetés nélkül benyújtott előterjesztés alapján tehát – a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselőkhöz hasonlóan – az önkormányzatoknál alkalmazott körülbelül 35 ezer köztisztviselőt is minden magyarázat nélkül kirúghatnák. Kovács Zoltán azt nyilatkozta: a helyhatósági választások után az eddigi tapasztalatok szerint igen nehéz vagy csak többmilliós végkielégítés árán lehet szabadulni a jegyzőtől vagy egy-egy „bebetonozott” köztisztviselőtől. Az indokolás nélküli felmentés lehetősége most azt jelenti – hangsúlyozta –, hogy a polgármester szabadabban megválogathatja, kivel kíván együtt dolgozni.

A helyzetet a három fideszes képviselő-polgármester még tovább egyszerűsítené. Ma ugyanis a csoportos leépítés előtt egyeztetni kell az érdekképviseletekkel, és a nagyobb arányú létszámcsökkentésről az érintetteket legalább harminc nappal előbb kötelező tájékoztatni, miként a foglalkoztatási hatóságot – a munkaügyi központot – is. Ezeket a paszszusokat az előterjesztés szerint törölnék a köztisztviselői törvényből, vagyis: a szakszervezetek nem akadékoskodhatnának - teszi hozzá a Népszabadság. A módosítás következményeként még azokat is rapid módon meneszthetnék, akik amúgy felmentési tilalom hatálya alatt állnak, mert például betegszabadságon vannak.

A végkielégítésekre vonatkozó szabályok azonban a lap szerint egyelőre nem változnának. Vagyis: a kirúgott köztisztviselők például húsz év szolgálati viszony után összességében továbbra is hathavi felmentési időre és nyolchavi végkielégítésre lesznek jogosultak (a kormánytisztviselőknek csupán két hónap jár). Ha azonban a munkaviszony megszűnése miatt kifizetett kétmillió feletti juttatásokat terhelő 98 százalékos különadó érvényben marad, a fideszes politikusok nem kockáztatnak sokat, hiszen 14 havi bért csak az a menesztett közszolga vihet haza, akinek a bruttó fizetése nem éri el a 143 ezer forintot. Egy önkormányzat ötvenes éveiben járó osztályvezetője ennél jóval többet keres, így ha menesztik, a járandóságát a büntetőadó alaposan lefölözi, miközben az elhelyezkedési esélye gyakorlatilag nulla.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.